Skąd biorą się niskie ceny telefonów chińskich marek?

Kiedy spojrzymy na parametry i ceny chińskich telefonów mniej znanych marek, pierwszym co przyjdzie nam do głowy, jest pytanie “skąd tak niska cena, gdzie jest haczyk?”. Zanim zakupimy taki smartfon, warto wiedzieć, co jest powodem takiej sytuacji, oraz na ile może mieć to dla nas znaczenie.

1. Chińczycy nie ponoszą kosztów badań nad rozwojem.

Firmy takie jak Samsung, Apple, Sony czy LG ponoszą duże koszty związane z badaniami nad rozwojem produktu. Telefony tych producentów, to często długie lata eksperymentów oraz obliczeń. O ile koszt samego wyprodukowania telefonu może być stosunkowo niski, to jego sklepowa cena uwzględnia koszt jego zaprojektowania. Chińskie telefony najczęściej kopiują powstałe w ten sposób rozwiązania, mając od razu możliwość wykorzystania technologi, z pominięciem procesu projektowego, co pozwala w skrajnych przypadkach obniżyć cenę telefonu o nawet 70%.

2. Chińczycy stosują tańsze podzespoły.

Nie jest żadną tajemnicą, że 2gb ramu nie są równe 2gb ramu innego producenta. Jeżeli uwzględnimy jego szybkość czy trwałość, zauważymy, że Chińczycy w swoich smartfonach często stosują podzespoły tańsze, o dobrze wyglądających “numerkach” ale słabe z punktu widzenia wydajności. Konsumenci często kupują nieświadomie, dla nich napis 8 rdzeni taktowanych zegarem 1Ghz wygląda świetnie, w końcu to dużo, jednak w rzeczywistości, taki procesor jest często mniej wydajny od procesora 4×1. 8Ghz. Co za tym idzie – chińskie telefony są często mocne na papierze, bardzo słabe w rzeczywistości.

3. Gorsza jakość plastiku i akcesoriów.

Kiedy weźmiemy chiński telefon do ręki, dość szybko zorientujemy się, że np. plastik, szkło a nawet metal, to materiały znacznie niższej jakości niż te, do których przyzwyczaili nas duzi producenci. Plastik bardzo się gnie i szybko matowieje, metal się rysuje i odkształca, w bardziej skrajnych przypadkach zaczyna rdzewieć, szkło bardzo łatwo się rysuje.

4. Niespełnianie norm.

Wszystkie urządzenia elektroniczne, które dostępne są na polskim rynku, muszę spełniać szereg precyzyjnych i wymagających norm europejskich. Dzięki temu wiemy, że kupione przez nas urządzanie jest bezpieczne zarówno dla użytkownika jak i środowiska. Smartfon wyprodukowany w chinach, takich certyfikatów nie posiada.

Dość łatwo jest zrozumieć skąd tak duża różnica w cenie. Niestety, nie zawsze niska cena idzie w parze z wysoką jakością, dlatego zanim zakupimy telefon na chińskim portalu aukcyjnym, poczytajmy w internecie opinie, zobaczmy kilka porównań wydajności czy wytrzymałości. Kupujmy świadomie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *