Jaka klimatyzacja domowa? Klimatyzator przenośny pokojowy – Ranking 2019

Klimatyzatory, czyli urządzenia, które przez lata spotykało się raczej w miejscach takich jak sklepy, hotele, biurowce. Mało kto mógł cieszyć się urządzeniem tego typu w domach. Klimatyzacja była uważana za zbędny wydatek, szczególnie biorąc pod uwagę krótki czas upałów w naszym kraju. Czasy się zmieniają, technologia gna do przodu, coraz popularniejsza staje się klimatyzacja domowa. Co oferuję współczesne klimatyzatory? Jaki klimatyzacja do mieszkania będzie odpowiednia? Na jakie parametry urządzeń zwracać uwagę? Ile kosztuje klimatyzacja optymalnie dopasowana do domu?

Klimatyzatory przenośne

 1. EBERG
 2. QUBO
 3. wydajność: 14000 BTU
 4. moc chłodzenia: 4000 W
 5. moc grzania: 4000 W
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. WARMTEC
 2. KP35W
 3. wydajność: 12000 BTU
 4. moc chłodzenia: 3500 W
 5. moc grzania: 2900 W
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Volteno
 2. VO0651
 3. wydajność: 12000 BTU
 4. moc chłodzenia: 3500 W
 5. moc grzania: 3200 W
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. EBERG
 2. CODO
 3. wydajność: 12000 BTU
 4. moc chłodzenia: 3530 W
 5. moc grzania: 3230 W
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Dimplex
 2. PC 35AMB
 3. wydajność: 12000 BTU
 4. moc chłodzenia: 3500 W
 5. moc grzania: 3500 W
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Qlima
 2. P432
 3. wydajność: 12000 BTU
 4. moc chłodzenia: 3520 W
 5. moc grzania: nie dotyczy
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Blaupunkt
 2. Moby Blue
 3. wydajność: 12000 BTU
 4. moc chłodzenia: 3500 W
 5. moc grzania: 2900 W
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Qlima
 2. P426
 3. wydajność: 9500 BTU
 4. moc chłodzenia: 2640 W
 5. moc grzania: nie dotyczy
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Blyss
 2. 9000 BTU
 3. wydajność: 9000 BTU
 4. moc chłodzenia: 2600 W
 5. moc grzania: 2100 W
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Ravanson
 2. PM-8500
 3. wydajność: 8500 BTU
 4. moc chłodzenia: 2600 W
 5. moc grzania: nie dotyczy
 6. Sprawdź aktualną cenę

Klimatyzatory ścienne split

 1. VESSER
 2. WGC18IT
 3. moc chłodzenia: 5300 W
 4. moc grzania: 5600 W
 5. Sprawdź aktualną cenę
 1. GALANZ
 2. VIVA
 3. moc chłodzenia: 5100 W
 4. moc grzania: 5500 W
 5. Sprawdź aktualną cenę
 1. TOSHIBA
 2. MIRAI
 3. moc chłodzenia: 4400 W
 4. moc grzania: 5200 W
 5. Sprawdź aktualną cenę
 1. FURIZU
 2. ONE
 3. moc chłodzenia: 5100 W
 4. moc grzania: 5300 W
 5. Sprawdź aktualną cenę
 1. LG
 2. P18EN
 3. moc chłodzenia: 3700 W
 4. moc grzania: 4100 W
 5. Sprawdź aktualną cenę

Jak działa klimatyzator?

Temat działania klimatyzatora nie ma w sobie większej filozofii. Klimatyzatory biurowe, klimatyzator domowy, ma za zadanie sprawić, że w konkretnym pomieszczeniu, na określony poziom zostanie obniżona temperatura.

Moc klimatyzatorów

Klimatyzator 5kw, a może coś znacznie słabszego? Moc klimatyzatora ma ogromne znaczenie. Ten parametr odpowiada za możliwości prawidłowego i szybkiego obniżania oraz utrzymania temperatury w danym pomieszczeniu. Od parametru mocy zależy również głośność pracy klimatyzatora. Trzeba pamiętać, że klimatyzatory posiadają również dodatkowe funkcje. Klimatyzator z funkcją grzania, klimatyzator do regulacji wilgotności w pomieszczeniach. Im więcej funkcji, tym oczywiście przyda się klimatyzator z większą mocą.

Standardowo przyjmuje się, że np. pomieszczenie o wielkości 30 m2 zostanie bez problemów schłodzone przez urządzenie o mocy około 3kW. Oczywiście decydując się na klimatyzator ścienny, nie należy oczekiwać ogromnych mocy. Klimatyzatory ścienne mogą gwarantować maksymalną moc do około 9 kW. Podobne wartości osiąga klimatyzator okienny. Klimatyzator kasetonowy to moc nawet do około 14 kW. Klimatyzacja kanałowa osiąga największe moce, dobijające do około 19 kW.

Zasada jest jedna – idealne dopasowanie mocy do potrzeb. Im mała moc, tym niestety może się okazać, że klimatyzacja nie będzie pracowała na 100% potrzeb. Im wielka moc, tym wyższe koszty związane z pracą urządzenia.

Rodzaje klimatyzatorów

Zasadniczy, najważniejszy podział klimatyzatorów, pozwala je zdefiniować w następujący sposób:

 • klimatyzator przenośny. Urządzenie niewymagające ogromnych nakładów finansowych. Największą zaletą jest, jak sama nazwa wskazuje, możliwość łatwego przenoszenia pomiędzy pomieszczeniami. To typowy klimatyzator pokojowy. Wśród niektórych użytkowników zdarzają się głosy, że sprzęt za głośno pracuje i równocześnie nie ma dużej mocy. Jednak pokazuje to, że klimatyzatory przenośne należy bardzo dokładnie dobierać, wyliczać ich parametry, tak aby pasowały do konkretnych wnętrz. Doskonałym pomysłem jest inwestowanie w klimatyzator przenośny bez rury,
 • klimatyzator stacjonarny. Sprzęt jednoczęściowy, montowany na ścianie budynku lub w oknie. Urządzenie wytwarzające dość spory hałas, równocześnie znacznie szpecące estetykę budynku,
 • klimatyzator split. Urządzenie doskonałe pod każdym względem. Z uwagi na swoją konstrukcję, pozwala zaspokoić zapotrzebowanie na chłodzenie w dużych pomieszczeniach. Klimatyzator typu split posiada dwie jednostki. Jedna z nich, wewnętrzna obniża temperaturę w pomieszczeniach. Zewnętrzna jednostka odprowadza ciepło poza budynek. To na pewno ciekawy klimatyzator domowy, tam, gdzie metraż pomieszczeń jest ogromny,
 • klimatyzator multisplit. Jedno główne urządzenie, czyli jednostka zewnętrzna oraz pozostałe wewnętrzne. Dzięki temu, poprzez zastosowanie odpowiednich technologii, istnieje możliwość ustawiania różnych temperatur w różnych pokojach. Klimatyzatory multisplit są doskonałe w sytuacjach, kiedy to potrzeba panować nad temperaturą w wielu pomieszczeniach równocześnie.

Klimatyzatory można podzielić również z uwagi na ich konstrukcję i sposób montażu.

Ścienne, czyli urządzenia proste w montażu. Sprzęt o niezbyt dużych rozmiarach, dostępny w wielu rozmaitych modelach. Gdy potrzebna jest typowa klimatyzacja pokojowa, poszukiwany jest mini klimatyzator, to właśnie ten typ sprawdza się najlepiej. Klimatyzacja ścienna to również gwarancja przystępnych cen, dlatego cieszy się sporym zainteresowaniem wśród kupujących.

Kasetonowe (często znane jako klimatyzator podsufitowy), czyli tzw. jednostka kasetonowa. Montowana choćby w biurach czy lokalach usługowych. Montowana na podwieszanych sufitach, dzięki czemu cała aparatura urządzenia jest niewidoczna. Pozwala na niezwykle skuteczne, równomierne rozprowadzanie nadmuchu powietrza. To po prostu doskonała klimatyzacja precyzyjna.

Klimatyzatory kanałowe, czyli prowadzenie chłodnego powietrza w wiele miejsc, do wielu pomieszczeń, przy pomocy głównego urządzenia. Stosowany w miejscach, gdzie istnieje zapotrzebowanie na klimatyzację na dużych powierzchniach, gdzie trzeba ją prowadzić do wielu pomieszczeń.

Funkcje klimatyzatorów

Klimatyzator, oprócz standardowej funkcji chłodzenia powietrza w pomieszczeniu, może dostarczać jeszcze wiele innych rozwiązań. Ogrzewanie pomieszczeń, sterowanie poziomem wilgotności, dostosowując ją do wymagań właściciela mieszkania, domu. Dodatkowo niektóre modele są wyposażone w czujniki i filtry. Filtrowanie powietrza, co czyni je czystym. Czujniki i oprogramowanie, pozwalające sterować urządzeniem online.

Jak wybierać klimatyzatory?

Chcąc kupić odpowiedniej jakości przenośny klimatyzator. Gdy potrzebna jest doskonała klimatyzacja w bloku lub klimatyzacja do biura, należy starannie dobierać pewne parametry. Wszystko w jednym celu, odnoszenia jak największych korzyści z funkcjonowania klimatyzatora.

Jaki rodzaj sterowania klimatyzatorem?

Klimatyzacja manualna, a może klimatyzacja automatyczna. Możliwość dokładnego, samodzielnego sterowania klimatyzacją, a może jednak posiadanie prostego sprzętu, bez wielu dodatkowych funkcji. Oczywiście, im mniej skomplikowany klimatyzator, tym jego cena niższa.

Poziom hałasu

Kiedy zaczyna się poszukiwania klimatyzatorów do domu, kiedy zaczyna się szukanie odpowiedzi na pytanie jaka klimatyzacja do mieszkania w bloku, ważnym jest znajdowanie takiej, która nie generuje zbyt dużego hałasu. Np. niski poziom hałasu będzie emitował klimatyzator zewnętrzny. Jednak nie wszędzie pojawia się możliwość montażu takiego sprzętu.

Dostosowanie klimatyzatorów do pomieszczeń, do mieszkania lub domu

Domowy klimatyzator należy sprawdzić pod kątem jego mocy. Dokładne wyliczenia zostaną wykonane przez specjalistów w dziedzinie klimatyzacji, jednak należy brać pod uwagę wiele parametrów. Ilość drzwi oraz okien w miejscu, gdzie ma znajdować się urządzenie. Wielkość pokoju, wielkość domu gdzie ma sprawnie działać klimatyzator. Takie informacje mają ogromne znaczenie przy wyborze odpowiedniego urządzenia.

Sposób montażu i wielkość urządzenia

Klimatyzator do samodzielnego montażu, klimatyzator stojący, czy może jednak klimatyzator bez jednostki zewnętrznej? Jest tak wiele zróżnicowanych modeli, że należy się starannie zastanowić nad wyborem tego najbardziej pasującego. Wiele zależy od możliwości związanych z prawidłowym montażem, z możliwościami sprawnego działania konkretnego modelu. Klimatyzacja przenośna będzie banalnie prosta do zamontowania i użytkowania. Równocześnie nie da takich możliwości jak choćby split klimatyzacja. Może się okazać, że w wielu miejscach jedynym sensownym rozwiązaniem będzie klimatyzator monoblokowy. W wielu miejscach najlepszym rozwiązaniem okaże się klimatyzator monoblokowy.

Urządzenia konwencjonalne, a może klimatyzator inwerterowy?

Klimatyzator inverter czy jednak urządzenie konwencjonalne? Z uwagi na sposób uruchamiania i pracy, klimatyzatory inwerterowe gwarantują oszczędności w zużyciu energii. Wykorzystuje on jedynie 70% tego, co konwencjonalny klimatyzator, przy identycznych skutkach działania.

Gdzie kupić, ile to kosztuje?

Gdzie należy udać się po dobry klimatyzator? Na pewno korzysta się jedynie z wyspecjalizowanych salonów, sklepów z dedykowanym asortymentem. Można tam uzyskać oprócz najlepszych urządzeń, przede wszystkim fachową pomoc, doradztwo w wyborze maksymalnie funkcjonalnego klimatyzatora.

Co na hasło klimatyzacja domowa cena? Różnice w cenach są ogromne. Klimatyzator LG czy klimatyzator Toshiba, będzie kosztował znacznie więcej niż produkty nieznanych producentów, często sprowadzane z Azji. Ostateczna cena urządzenia zależy od wielu elementów. Rodzaj klimatyzacji, jej parametry takie jak choćby moc. Znaczenie ma również ilość zastosowanych funkcji. Do tego należy doliczyć koszty montażu, zaczynające się od kilkuset złotych.

2 Comments

 1. http://ineka 15 sierpnia 2018 at 11:36

  mąż zainstalował w 2016 roku markizy fakro, zatrzymują ciepło na zewnątrz, komfort życia uległ znacznej poprawie


 2. http://Jaro 19 lipca 2022 at 19:18

  Polecam ten model Blaupunkt kupiłem w sklepie Mateko. On jest najcichszy w całym towarzystwie a to dla mnie było kluczowe


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *