Parasole ogrodowe – prostokątny czy okrągły?

Wiosna, lato, idealne pory roku na korzystanie z uroków własnego ogrodu. Kwitnące rośliny, zielona trawa przypominająca dywan, funkcjonalna i komfortowa mała architektura. Idealne miejsce na relaks, spotkania w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi. Jednak nawet najmilsze chwile w ogrodzie może pokrzyżować zmienna aura. Dlatego warto chronić się przed niespodziewanym wiosennym deszczem czy nadmiernym, palącym słońcem w okresie wakacyjnym. Dobrze jest zakupić funkcjonalny parasol ogrodowy.

Parasole ogrodowe i na taras

 1. EASY SUN PREMIUM
 2. wymiary: 375 cm
 3. materiał: aluminium, poliester
 4. Sprawdź aktualną cenę
 1. TUSCON
 2. wymiary: 3 x 3 m
 3. materiał: aluminium
 4. Sprawdź aktualną cenę
 1. Homekraft
 2. wymiary: śr. 270 cm
 3. materiał: stal, poliester
 4. Sprawdź aktualną cenę
 1. Blooma Capri
 2. wymiary: 250 cm
 3. materiał: poliester, drewno
 4. Sprawdź aktualną cenę
 1. NICO
 2. wymiary: śr. 300 cm
 3. materiał: stal, poliester
 4. Sprawdź aktualną cenę
 1. Blooma Malta
 2. wymiary: śr. 3 m, wys. 2,55m
 3. materiał: aluminium, poliester
 4. Sprawdź aktualną cenę
 1. GRALECH
 2. wymiary: śr. 450 cm
 3. materiał: stal, poliester
 4. Sprawdź aktualną cenę
 1. VENUS
 2. wymiary: śr 300 cm
 3. materiał: poliester, aluminium
 4. Sprawdź aktualną cenę
 1. DOPPLER
 2. wymiary: 180 x 120 cm
 3. materiał: stal, poliester
 4. Sprawdź aktualną cenę
 1. HD020
 2. wymiary: śr. 300 cm
 3. materiał: aluminium, poliester
 4. Sprawdź aktualną cenę

Pawilony ogrodowe

 1. PERGOLA
 2. wymiary: 300 x 400 x 230 cm
 3. materiał: poliester, stal
 4. Sprawdź aktualną cenę
 1. CAPRI
 2. wymiary: 300 x 300 cm
 3. materiał: poliester, aluminium
 4. Sprawdź aktualną cenę

Jak wybierać parasole ogrodowe? Jakie powinien posiadać parametry, jak go dopasować po indywidualne potrzeby, w jakim miejscu postawić. Czy wszędzie będzie pasował duży parasol ogrodowy, czy może jednak warto zakupić parasol na taras?

Rodzaje parasoli ogrodowych i na taras

Na początku należy dokładnie poznać rodzaje parasoli, to jak się dzielą, z uwagi na konstrukcję. Nie jest to nic skomplikowanego, jak i kiedy rozchodzi się o doskonały parasol tarasowy, parasol balkonowy, czy oczywiście ogrodowy.

Niewielkie wymagania, możliwość prostego montowania parasoli na stołach, to równocześnie niskie koszty. Modele proste w konstrukcji. Parasol do ogrodu, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca, parasol na balkon, kiedy ma się jedynie mały stolik plastikowy, czy też parasol tarasowy dla niewymagających.

Parasol z bocznym masztem (inaczej parasol ogrodowy boczny), czyli coś bardziej zaawansowanego. W tej kategorii znajdziemy najróżniejsze parasole. Tradycyjny duże parasole ogrodowe, jak i również parasole gastronomiczne, czy też parasol piwny. Zaletą konstrukcji jest możliwość obracania wokół osi. Doskonale sprawdzają się w duecie z ogrodowymi kompletami wypoczynkowymi. Należy pamiętać, że taki parasol ogrodowy na wysięgniku, to również komfort szybkiej zmiany ustawień. Cały dzień w ogrodzie i praktycznie słońce nie będzie przeszkadzało. Parasol ogrodowy boczny można bez problemów ustawiać wraz z wędrującym po niebie słońcem.

Parasole żagle.  Kiedy poszukiwany jest parasol ogrodowy prostokątny, jeżeli ma to być coś zupełnie innego niż tradycyjnie rozumiane parasole ogrodowe duże, wybiera się właśnie tzw. parasol żagiel. Jego konstrukcja pozwala tworzyć małe zadaszenie we wskazanym miejscu. Oprócz większych konstrukcji można tutaj pokusić się o parasol balkonowy prostokątny, który da trochę cienie w trakcie odpoczynku na balkonie. Koniecznie trzeba tutaj wspomnieć, że parasole tego typu są kompletnie niemobilne. Oznacza to, że po montażu, nie będzie istniała opcja zmiany ustawienia.

Jak dobrać parasol do ogrodu, jaki parasol na balkon w bloku?

Odpowiednia prezencja, estetyka wykonania. Ma być elegancko i na temat. Oczywiście jakikolwiek parasol przeciwsłoneczny, parasol ogrodowy duży czy mały, nie będzie wybierany jedynie pod względem wyglądu. Tak to nie działa i innego rodzaju aspekty mają zasadnicze znaczenie w trakcie wybierania tego idealnego.

Wielkość parasola, możliwości przestrzenne

Parasol ogrodowy 4m, a może parasol prostokątny na balkon? Zupełnie innego rodzaju produkty będzie wybierało się na mały balkon, a zupełnie coś innego do dużego ogrodu. Nikt o zdrowych zmysłach nie wyda pieniędzy na parasol balkonowy łamany, kiedy to ma ogromną przestrzeń ogrodową. Oprócz miejsca, gdzie będzie stał, należy także dopasować go do ilości osób, które mają się pod nich schronić, np. przed słońcem. Większa ilość osób, czyli oczywiste będzie, że potrzebny będzie duży parasol.

Waga parasola, jego mobilność

Mobilny parasol ogrodowy i do tego niezwykle lekki. Czyli coś dla osób, które szukają parasoli, do różnorodnego wykorzystania. Jednak lekkie parasole na pewno nie będą odpowiednio stabilne, wymagane będzie ich regularne chowanie. Stabilne parasole muszą swoje ważyć. Dają jednak gwarancję, że bez problemów (za pomocą odpowiednich obciążeń u podstawy) wytrzymają w trudniejszych warunkach atmosferycznych.

Parasol ogrodowy drewniany, a może metalowy

Wśród większości ofert producentów parasoli, można znaleźć wykonane z drewna lub metalu. Czym się różnią? Który z nich będzie lepszy?

Rodzaj materiału użyty do produkcji nie decyduje ostatecznie o wytrzymałości. Nie wpływa mocno na okres, w jakim będzie można się cieszyć z użytkowania parasoli. Mały parasol drewniany, będzie zdecydowanie słabszy jakościowo niż duży parasol metalowy. I odwrotnie. Duże parasole drewniane, będą po stokroć wytrzymalsze niż te małe metalowe. Różnice polegają bardziej na estetyce wykonania oraz sposobach odpowiedniej pielęgnacji sprzętu.

Parasole drewniane wymagają odpowiedniej konserwacji, lakierowania. Na okres zimowy należy je chować, tak aby nie narazić na działanie wilgoci czy mrozu. Metalowa konstrukcja w pierwszej kolejności ma być chroniona na wypadek pojawiania się korozji.

Czasza parasolu jakiego typu?

Kolejny dylemat do rozstrzygnięcia przed kupującymi to wybór odpowiedniej czaszy. Jakie ma to znaczenie? Parasole przeciwsłoneczne, ogrodowe, mają konkretne zadania. Ochrona przed deszczem, ochrona przed słońcem. Przykładowo chcąc zakupić dobre parasole ogrodowe na wysięgniku, należy z głową dobrać rodzaj tkaniny, która stanowi element o nazwie czasza. Mianowicie jasna kolorystyka, najlepiej biała. Dzięki temu, w letnie i gorące miesiące, taki materiał będzie znakomicie chronił przed słońcem. Należy zdać sobie również sprawę, że jakikolwiek parasol ogrodowy kwadratowy, parasol prostokątny, czy nawet parasol barowy, nie uchroni przed większym deszczem. Owszem, można się skryć pod parasolem, ale przeczekanie kilkugodzinnych opadów deszczu mija się tutaj z celem.

Dodatkowo można kupić parasole ogrodowe z moskitierą, co się bardzo przydaje w okresach, kiedy siedząc wieczorami w ogrodzie, robactwo daje się we znaki.

Parasole ogrodowe producent, czyli jakiej firmy sprzęt najlepszy?

Jednoznacznie nie można stwierdzić, że parasole słoneczne czy parasole ogrodowe firmy X są najlepsze. Różne firmy produkują najróżniejszej jakości sprzęty. Można znaleźć w ich ofercie zarówno tanie parasole, jak i skomplikowane konstrukcje typu pawilon ogrodowy, czy parasole handlowe. Na pewno, kiedy firma posiada szerokie spektrum możliwości, kiedy w portfolio znajdują się pawilony ogrodowe, a w ich sąsiedztwie najróżniejsze parasole do ogrodu, na taras czy balkon, to mówimy o profesjonalizmie. Różnorodna oferta, skierowana zarówno do osób prywatnych, jak i firm, to dobry wyznacznik jakości.

Ile kosztuje parasol ogrodowy?

Widząc hasło parasole ogrodowe wyprzedaż na pewno uda się znaleźć coś dobrego w przystępnej cenie. Warto zdać sobie sprawę, że prosty i nieskomplikowany mały parasol kosztuje około 200 zł. Taki standardowy, do wetknięcia w stolik ogrodowy. Oczywiście parasol na wysięgniku to już zupełnie inna kategoria cenowa. Tak samo, jak różnice w cenach występować będą z uwagi na rozmiary. Parasol ogrodowy 3m i parasol ogrodowy 5m, w tym samym standardzie wykonania, będą miały różne ceny. Skomplikowane konstrukcje, takie jak np. namiot cateringowy, to wydatki liczone w tysiącach złotych.

Porównując jednak standardowy, średni parasol na balkon czy do ogrodu, należy brać pod uwagę: z jakich elementów powstał jego stelaż, jaki materiał został użyty do produkcji czaszy. To dwa najważniejsze aspekty wpływające na cenę konkretnych parasoli ogrodowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *