Jak dobrać pompę głębinową?

Brak dostępu do sieci wodociągowej sprawia, że koniecznością staje się budowa studni. Oczywiście sama studnia to za mało, aby doprowadzić wodę do np. domu czy ogrodowego systemu nawadniania. Konieczne będzie zakupienie odpowiedniej pompy głębinowej.

Okazuje się jednak, że wybór urządzeń tego typu jest ogromny. To sprawia, że niezwykle trudno wytypować idealny model, który sprawdzi się w określonych warunkach pracy. Jak dobrać pompę głębinową do własnych potrzeb? Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas poszukiwania odpowiedniego urządzenia?

Kiedy należy zamontować pompę głębinową?

Pompa głębinowa do domu ma za zadanie zaopatrzyć instalacje w wodę o odpowiednim ciśnieniu i strumieniu. Stosowana jest, kiedy podłączenie do sieci wodociągowej jest nieopłacalne lub niemożliwe. Oczywiście pompa będzie również używana do zaopatrywania w wodę np. systemów nawadniania.

Pompy głębinowe montuje się w sytuacjach, kiedy poziom lustra wody w studni jest poniżej poziomu 8 metrów. Należy zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju studnię się posiada (wiercona czy kopana). Ważne jest, aby dopasować ją do parametrów instalacji, czyli minimalne wymagane ciśnienie oraz maksymalne zapotrzebowanie na wodę.

Jaka średnica pompy głębinowej, jakie zabezpieczenia?

Średnica pompy musi być dostosowana do przekroju studni. Ogromny wybór urządzeń o przeróżnych średnicach sprawia, że nie ma problemów z doborem idealnych rozwiązań. Ważne, aby na etapie projektowania całego systemu wszystko ze sobą zgrać.

Niezwykle istotne przy wyborze urządzenia są zabezpieczenia. Pozwolą one chronić pompę przed różnymi uszkodzeniami. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że pompa głębinowa będzie pracowała wydajnie i przez długie lata. Ochrona przed pracą na sucho ma kolosalne znaczenie. Większość modeli oferowanych przez renomowanych producentów oferuje w standardzie zabezpieczenie przed suchobiegiem. Kiedy wybrany sprzęt nie ma takiej ochrony, można dokupić odpowiednie zabezpieczenie i zamontować. Warto również zwrócić uwagę na zabezpieczenie przed przegrzaniem. Tego typu ochrona pozwoli wyłączyć sprzęt, kiedy osiągnie on zbyt wysoką temperaturę pracy.

Wydajność pompy głębinowej

Kluczowy parametr każdej pompy głębinowej, który pozwala zawęzić pole wyszukiwania. Oczywiście pod żadnym pozorem nie należy „rzucać się” na pompę o największej wydajności. Prawidłowa, wydajna praca urządzenia jest ściśle związana choćby z wydajnością studni. Zasadniczo każda pompa głębinowa nie może mieć niższej wydajności niż studnia. To naturalne, gdyż dochodzi do równowagi w relacji zapotrzebowanie na wodę, a możliwościami pracy odwiertu.

Zbyt mała wydajność studni, a zastosowanie pompy o sporej wydajności może szybko doprowadzić do wyczerpania wody i braku zasilania instalacji. Niska wydajność pompy w stosunku do możliwości studni będzie oznaczała np. zbyt niskie ciśnienie wody w instalacji lub co gorsza, doprowadzi do zniszczenia urządzenia.

Jaka idealna wydajność pompy? Dla domów parametr ten, to kilkadziesiąt litrów na minutę. Przy dużym zapotrzebowaniu, np. w rolnictwie czy zakładach produkcyjnych, pompa powinna pompować wodę do kilkuset litrów na minutę.

Oczywiście w tym miejscu należy pamiętać, że lustro wody w studni nie jest na stałym poziomie przez cały rok. Występują jego wahania i to również brane jest pod uwagę przy wyborze pompy głębinowej.

Parametry maksymalne pompy, a rzeczywistość

Nie można sugerować się maksymalnymi parametrami pracy pompy. Każdy producent określa np. maksymalną wydajność, maksymalne ciśnienie oraz maksymalną wysokość podnoszenia. Jednak są one trudne do osiągnięcia, co sprawia, że dobiera się urządzenie z parametrami o odpowiednim zapasie.

Jakość pompowanej wody

Koniecznie trzeba mieć pewność, jakiego rodzaju woda będzie pompowana. Woda z domieszką piasku może spowodować zniszczenie urządzenia. Dlatego sprzęt dobierany jest pod kątem tego, czy może pompować wodę z niewielką ilością piasku. Każdy producent oznacza w parametrach maksymalną ilość piasku na m³ pompowanej wody. Pompowanie wody z piaskiem przekraczającym parametry producenta dość szybko doprowadzi do zniszczenia urządzenia.

Pompa głębinowa powinna pracować bezawaryjnie i wydajnie przez długie lata. Dlatego po sprawdzeniu wszelkich parametrów urządzenia, dopasowania ich do możliwości eksploatacyjnych odwiertu, warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Wybór urządzeń renomowanych producentów gwarantuje wieloletni czas pracy pompy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://tophydro.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *