Piece kominkowe wolnostojące typu “koza”

Kominek w domu, mieszkaniu to znakomity pomysł. Jesienne, zimowy wieczory przy rozpalonym kominku mogą być wyjątkowe, bajeczne. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus. Podłączenie tradycyjnego kominka w wielu miejscach jest niemożliwe. Dlatego też ciekawym rozwiązaniem mogą być kominki wolnostojące.

Piece kominkowe

  1. ACKERMAN K6
  2. opał: drewno
  3. maksymalna moc: 7,8 kW
  4. Sprawdź aktualną cenę
  1. ABX BERGEN
  2. opał: drewno, brykiet
  3. maksymalna moc: 8 kW
  4. Sprawdź aktualną cenę
  1. ROMOTOP TALA
  2. opał: drewno, brykiet
  3. maksymalna moc: 8 kW
  4. Sprawdź aktualną cenę
  1. THORMA ANDORA
  2. opał: drewno, brykiet
  3. maksymalna moc: 7,5 kW
  4. Sprawdź aktualną cenę
  1. PANADERO PROVENCE
  2. opał: drewno, brykiet
  3. maksymalna moc: 9,9 kW
  4. Sprawdź aktualną cenę

Oferty producentów i sklepów z asortymentem takim jak piece kominkowe jest bogata. Można wybierać różnorodne piece kaflowe, zdecydować się na piece kuchenne, sprawdzić jaki piec koza będzie najlepszym rozwiązaniem. Czym dokładnie jest i jak działa nowoczesny piec kominkowy? Jak wybierać najlepsze piece wolnostojące? Jakie zalety daje posiadanie urządzenia typu koza piec i oczywiście gdzie dokonać zakupu.

Czym jest piec wolnostojący?

Piec kominkowy wolnostojący, zwany często jako koza kominek jest urządzeniem, nieskomplikowanym pod względem konstrukcji. Składa się z części głównej, czyli pieca oraz odpowiedniej instalacji, której celem jest odprowadzanie spalin. Piece kominkowe wolnostojące posiadają zamknięte palenisko, z żaroodporną szybą. Cała zaś konstrukcja jest ciekawie zaprojektowana, w sposób niezwykle nowoczesny, ale i elegancki.

Kominek wolnostojący nowoczesny jest doskonałym pomysłem dla tych, którzy posiadają małe mieszkanie, dla tych którzy nie mają możliwości podłączenia tradycyjnego kominka. Kominek koza może okazać się znakomitym elementem wyposażenia wnętrz, dającym dodatkowe ciepło w zimniejsze miesiące.

Piecyk, mały kominek jest bardzo prosty w montażu. Przy niektórych modelach, całość prac montażowych zamyka się w kilku godzinach.

Jak wybierać piece grzewcze? Jakie parametry powinna mieć idealna koza wolnostojąca?

Należy określić dokładnie parametry, jakie powinien spełniać idealny piecyk wolnostojący. Każdy przecież będzie oczekiwał czegoś innego, będzie posiadał inne warunki mieszkaniowe oraz oczywiście dysponował zróżnicowanym budżetem. Od czego należy zacząć przeglądanie najważniejszych informacji?

Materiał, z jakiego zostały wykonane piecyki wolnostojące

Piec żeliwny, a może piec stalowy? Istnieje również możliwość inwestowanie w piec kaflowy. Jakie są zauważalne różnice?

Kominek żeliwny oferuje przede wszystkim długi czas utrzymywania temperatury grzewczej. Bez problemu można znaleźć piec żeliwny wolnostojący, który po wygaszeniu jeszcze przez wiele godzin będę ogrzewał pomieszczenie. Wynika to oczywiście w konstrukcji, a dokładniej grubych ścian. Piec żeliwny koza przyda się na pewno wszystkim poszukującym dodatkowego i dobrego źródła ogrzewania.

Piecyk kominkowy stalowy, cechujący się cienkimi ścianami, co automatycznie przekłada się na dość niskie możliwości, kiedy mowa o akumulacji ciepła. Piece pokojowe stalowe gwarantują jednak bardzo szybkie nagrzewanie. Zwrócić trzeba również uwagę na to, że tego rodzaju piecyki kozy, są bardzo lekkie, dzięki czemu wzrasta ich mobilność. Istnieje również możliwość zabudowy stalowych piecyków kaflowych. Tym samym zwiększa się możliwości akumulacji urządzenia. Piec kaflowy wolnostojący prezentuje się okazale w domowych wnętrzach.

Piece kaflowe wolnostojące, czyli urządzenie, które jest niezwykle ciekawie i estetycznie wykonane. Ich największą zaletą jest znakomita funkcja akumulacji ciepła wraz z długim czasem oddawania go na zewnątrz. Nowoczesne piece kaflowe to doskonałe połączenie przeszłości z teraźniejszością. Wiele osób pamięta ogromne piece kaflowe, znajdujące się w domach dziadków. Obecnie można mieć podobne u siebie.

Jaką moc powinny mieć piecyki kominkowe?

Niezależnie od tego, z jakiego materiału został wykonany piec kominek, należy dopasować jego moc do własnego użytku. Nawet kiedy piec kominkowy żeliwny, czy piec kominkowy kaflowy nie ma by traktowany jako ważne źródło ciepła, warto idealnie obliczyć, jaką ma mieć moc, aby bez problemów ogrzewał pomieszczenie. Jak to zrobić? Wskazuje się, że ogrzanie standardowego pomieszczenia o kubaturze 25m3 będzie wymagało 1 kW. Czyli do zwykłego pokoju wystarczy piec typu koza o mocy 1 kW. Im większa kubatura pomieszczenia, tym oczywiście piecokominki powinny mieć wyższa moc.

Regulacja mocy kominka

Jak ustawić idealną temperaturę w piecyku, kominku? Należy naturalnie sprawdzić rozwiązania odnośnie trybu sterowania mocą grzewczą kominków. Piece wolnostojące kaflowe, kominki żeliwne wolnostojące mogą posiadać przepustnicę. To pozwala dokładnie regulować siłę płomienia, a także wpływać na temperaturę grzewczą. Na rynku można znaleźć także piece wolnostojące kozy czy piece kuchenne kaflowe, które posiadają termostat. To ogromna wygoda, najwyższy standard użytkowy, gdyż można w prosty sposób zaprogramować pracę piecyków kominkowych.

Piec na drewno, piec na węgiel, czyli czym palić?

Należy ustalić czym palić w piecykach kominkowych. Czy lepszym rozwiązaniem będą piece węglowe pokojowe, a może jednak wykorzystać do palenia pellet lub drewno? Można również znaleźć piec na węgiel i drewno, czyli większe możliwości wyboru i zmienne materiały do palenia.

Przy rozstrzyganiu o tym, które rozwiązanie jest lepsze, dokładnie sprawdza się choćby długość czasu, w którym spalany jest materiał. Nowoczesne piece, piec koza na węgiel czy piecyki żeliwne, mogą gwarantować spalanie jednego wrzutu nawet przez 8-10 godzin.

Usuwanie zanieczyszczeń, czyli jak odkłada się popiół

Piec koza żeliwny, piece wolnostojące na węgiel i wszystkie inne modele, posiadają odpowiedni system składowania popiołu. Dobrze, aby piecokominki posiadały pojemnik na popiół. Istnieją dwa warianty pojemników, czyli zamykany bądź nie. Zamykany pojemnik na popiół pozwala komfortowo przenosić go w miejsce, gdzie zostanie opróżniony. Nie ma szans, aby w jakikolwiek sposób zabrudzić popiołem pomieszczenie.

Usuwanie spalin, czyli kwestie konstrukcyjne

Dobierając gotowe kominki, stawiając na nowoczesne kominki wolnostojące, należy pamiętać, że muszą one prawidłowo i bezpiecznie odprowadzać spaliny. Rura powinna wychodzić poza budynek, kominek mieć prawidłowy dolot powietrza. Dodatkowo piecyki kominkowe wolnostojące mogą posiadać płaszcze wodne. Co gwarantuje takie udogodnienie? Można w prosty sposób zasilać z kominka instalację centralnego ogrzewania. Tym samym najlepsze piece mogą np. ogrzewać wodę w mieszkaniu, domu.

Jak bezpiecznie ustawić piec wolnostojący koza?

Kominek typu koza, piecyki kaflowe, piecyki żeliwne, powinny być ustawione w bezpiecznym miejscu. Co to oznacza? Urządzenie musi być zlokalizowane z dala od przedmiotów, które są łatwopalne. Podłoga, na której stawiany będzie kominek wolnostojący koza, musi być wyłożona materiałem niepalnym, np. szkłem lub terakotą.

Kominki wolnostojące cena

Ile to wszystko kosztuje, czy można znaleźć dobre i tanie piece kominkowe? Czy należy nastawić się, że piecyki będą dość kosztowne? Tanie piece kozy mogą być użyteczne, pod warunkiem, że nie oczekuje się rozbudowanego urządzenia, wyposażonego choćby w termostat. Warto jednak inwestować w urządzenia od najlepszych producentów, wybierać sprawdzone rozwiązania, niezależnie od funkcji i właściwości danego modelu. To gwarancja bezpieczeństwa, długiej żywotności piecyka oraz oczywiście eleganckiego designu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *