Kompostownik drewniany czy plastikowy? Jaki pojemnik na kompost do ogrodu wybrać?

Ekologiczny nawóz we własnym ogrodzie, na działce? Doskonała opcja. Wystarczy tylko przygotować starannie kompost. Zanim jednak rozpocznie się kompostowanie, należy zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości kompostownik. Co to jest kompostownik? Jak przygotować taki domowy kompostownik? Jakie kompostowniki ogrodowe są godne polecenia?

Jak zrobić kompost?

Naturalny nawóz to znakomite rozwiązanie dla każdego, kto szczególnie dba o swój ogród, o swoją działkę. Przygotowanie kompostu, zakładanie kompostownika to nie tylko dbałość o ekologię, ale równocześnie minimalizacja kosztów. W praktyce nie trzeba wydawać na nawozy, a do produkcji kompostu używa się tego, co jest ogrodzie. Celem przygotowania kompostu, należy zebrać z ogrodu wszelkiego rodzaju zaschnięte rośliny, pozostałości po nich. Przydatna będzie również stara ziemia z donic, liście i igły drzew, skoszona trawa, czy nawet popiół drzewny z kominka lub pieca. Czyli odpowiadając na pytanie: kompostownik co wrzucać, jest jasność. Wszystko to należy oczywiście zebrać w odpowiednich warunkach, czyli założyć przydomowy kompostownik.

Rodzaje kompostowników

Jaki kompostownik na działkę? Co najlepsze na kompostowanie odpadów? Na pewno należy rozróżnić kompostowniki z uwagi na materiał, z jakiego zostały przygotowane.

Kompostownik drewniany

Drewniany kompostownik wymaga od właściciela na pewno cierpliwości. Przygotowanie w nim kompostu jest czasochłonne, na pewno wszystko trwa dłużej, niż w sytuacji, kiedy posiada się plastikowy pojemnik na kompost. Równocześnie kompostownik z drewna wymaga regularnej konserwacji. Można samodzielnie przygotować kompostownik z desek lub po prostu zakupić. Ważne jest również to, że tego typu kompostownik w ogrodzie, będzie znakomicie korespondował z pozostałymi jego elementami.

Kompostownik plastikowy

Pojemnik na kompost, wykonany z tworzywa sztucznego gwarantują znakomity poziom wytrzymałości. Równocześnie konstrukcja jest stabilna, przy mniejszych rozmiarach, nie ma problemów z jego przestawieniem. Osoby, które wybierają plastikowy kompostownik na działce, mają pewność, że jego zawartość będzie szczelnie chroniona przed światem zewnętrznym.

Kompostownik z cegieł lub kamieni

Ceglany kompostownik na trawę? Ceglany lub kamienny kompostownik na pewno stanie się jednym z elementów ozdobnych każdego ogrodu, działki. Trzeba jednak pamiętać, że taki materiał użyty do budowy kompostownika od razu wyklucza jego mobilność. Będzie miał stałe miejsce, a dodatkowo rozkład w jego wnętrzu przebiega bardzo powolnie.

Kompostownik metalowy

Metalowe kompostowniki posiadają specyficzną konstrukcję, mianowicie w większości przypadków ich ściany są w postaci siatki. Widać zatem cały kompost, ale jego przygotowanie odbywa się z zachowaniem naturalnej wentylacji, co jest dobrym rozwiązaniem.

Rozmiar kompostownika

Kompostownik duży, a może lepszy będzie taki o małych pojemnościach? Mały ogród, mała działka nie wymaga inwestowania w kompostowniki o dużej pojemności. Kompostownik 380l w zupełności sprawdzi się na małych powierzchniach. Z małego terenu zbiera się mało materiału, dlatego mały kompostownik jest racjonalnym wyborem. Kto jednak woli być zapobiegliwy, może postawić również na kompostownik 600l. Równocześnie konstrukcje o takiej pojemności nie zajmują dużo miejsca. Wybierając kompostownik na balkon, standardowy kompostownik domowy, uwaga skierowana jest na te najmniejsze.

Jaki kompostownik ogrodowy dla większych powierzchni? Oczywiście należy patrzeć w stronę dużych pojemności. Kompostownik plastikowy 1000l doskonale sprawdza się w większych ogrodach, pod warunkiem, że posiada się różnego rodzaju roślinność. Mając duży ogród, gdzie przeważa trawa, wymaga zakupu czegoś znacznie większego. Spokojnie można wybierać konstrukcje o pojemności 1600l w górę. Duży kompostownik gwarantuje spokojne zebranie materiału, przygotowanie kompostu, a następnie wykorzystania do nawożenia.

Funkcje kompostowników

Wybór odpowiedniego materiału, z jakiego wykonano kompostownik, wpływa na temperaturę w środku. Im jest ona wyższa, tym szybciej dochodzi do rozkładu materiału. Należy jednak wiedzieć o tym, że istnieją różne typu kompostowników, które pozwalają mieć wpływ na temperaturę. Posiadają różnego rodzaju przydatne funkcje.

Termokompostownik, czyli konstrukcja, która pozwala uzyskać wyższą temperaturę we wnętrzu, niż w tradycyjnych kompostownikach. Szybszy rozkład, łatwa obsługa. Dość często taki termo kompostownik występuje w małych rozmiarach, przez co idealnie nadaje się na małe działki, na balkon. Można go łatwo zmieścić, równocześnie bardzo szybko tworzy kompost. Same zalety

Kompostownik modułowy, inaczej segmentowy. Znakomity pomysł dla każdego, kto planuje w przyszłości rozbudować swój kompostownik. Wystarczy, że połączy się posiadany już kompostownik z nowym modułem. Konstrukcje tego typu są doskonałe, pozwalają perfekcyjnie rozkładać materię. Są niezwykle szczelne, a większość z nich wyposażona jest w odpowiedni system wentylacji.

Kompostownik z rotacją to coś, co oprócz rozkładu materiału, pozwala w komfortowy sposób mieszać składniki znajdujące się w jego wnętrzu. Znaczne ułatwienie, a dokładniej niezwykłe przyspieszenie procesu powstawania kompostu.

Gdzie postawić kompostownik

Decydując się na kompostownik, należy znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Mianowicie materiały, które w nim się znajdą, powinny zostać w pełni osłonięte od wiatru oraz słońca. Nie można dopuścić do jego przesychania. Kiedy kompost nie może korzystać z wody deszczowej, należy go polewać wodą. Trzeba również zadbać o to, aby podłoże było w pełni przepuszczalne. Kompostownik zakłada się tradycyjnie jesienią. Wtedy posiada się najwięcej materiału, równocześnie warunki atmosferyczne sprawiają, że kompost znakomicie się tworzy

Kompostownik cena, czyli ile wydać i jaki kupić?

Czy kompostowniki są drogie? Są osoby, które wolą wykonać je samodzielnie. Jednak nie zawsze gwarantuje to korzyści w uzyskiwaniu odpowiedniego kompostu. Sam zakup najprostszych modeli nie będzie wielkim wydatkiem, a zaoszczędzi czas, który spędzony by został na składaniu kompostownika własnej roboty. Najtańsze modele można dostać już od 100-150 złotych. Oczywiście im większy kompostownik, im posiada więcej właściwości, tym cena idzie w górę. Bardzo ważne, aby producent kompostowników był sprawdzony. Aby pochodził on z firm, które specjalizują się w ich przygotowaniu, robią to z sukcesami od wielu lat

1 Comment

  1. http://Lilia 22 maja 2021 at 20:41

    Doskonale napisane. Kompostownik to świetny pomysł na każdego rodzaju uprawy i posiadać go powinien każdy działkowiec, nawet taki balkonowy 😛 W naszym przypadku (działki, choć używamy też części kompostu na balkonie) sprawdził się plastikowy kompostownik z dom i woda, który używamy już od 2 lat i bardzo sobie chwalimy.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *