Hamak ogrodowy ze stelażem i moskitierą czy fotel hamakowy?

Prosty hamak, zawieszony gdzieś pomiędzy dwoma drzewami i nie liczy się nic. Lekkie kołysanie, nic nierobienie, pełen relaks. Wielu z nas może pochwalić się wspomnieniami z dzieciństwa, kiedy to najprostszy hamak dawał multum rozrywki i relaksu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ponownie zanurzyć się w hamaku. Nie trzeba jednak korzystać z najprostszych konstrukcji. Niekoniecznie trzeba posiadać ogród. Hamak do pokoju na haku? Hamak na taras? Żaden problem. Obecnie na rynku jest cała masa najróżniejszych hamaków. Różnią się z uwagi na konstrukcję, przeznaczenie, rodzaj komfortu użytkowania oraz oczywiście cenę.

Rodzaje hamaków

Warto zacząć od sprawdzenia hamaków pod względem ich konstrukcji i zastosowania. Podział hamaków może być najróżniejszy. Z jakimi nazwami najczęściej można się spotkać?

Hamak brazylijski – hamak wywodzący się z Brazylii, którego konstrukcja gwarantuje wiele korzyści. Jest bardzo wygodny, wykonany z naturalnej wełny. Dodatkowo posiada tzw. wiszące boki, które można wykorzystać jako nakrycie. Spotkać można również jego odmianę, czyli fotel brazylijski.

Hamak meksykański – konstrukcja opierająca się na drobnej i elastycznej siatce. Jako iż pochodzi z ciepłych rejonów, o sporej wilgotności powietrza, pewnikiem jest, że szybko schnie po deszczu. Równocześnie meksykański hamak jest niezwykle przewiewny.

Hamak fotel, czyli coś, co na pierwszy rzut oka przypomina huśtawkę. Małe rozmiary sprawiają, że to idealny hamak na balkon, czy też hamak do ogrodu o małej powierzchni. Co prawda w takiej konstrukcji nie poleżymy, nie pośpimy, to jednak fotel hamak idealnie nadaje się do wypicia porannej kawy czy przeczytania najnowszych wiadomości. Fotel hamakowy powinien posiadać odpowiedni hak lub solidną gałąź, do której zostanie zamontowany.

Hamaki nowoczesne, to współczesne konstrukcje, które często nie mają wiele wspólnego z tradycyjnymi hamakami. Posiadają liczne funkcje, są synonimem wysokiego poziomu komfortu. Znajdziemy tutaj hamak z daszkiem, hamak z moskitierą. Różnorodność zastosowania sprawia, że przyda się w wielu sytuacjach.

Hamak turystyczny, przygotowany z myślą o osobach, które będą używały go w terenie. Dopasowany pod wyprawy, wędrówki. Zazwyczaj są to hamaki z dodatkami, typu daszek czy też w tej kategorii możemy znaleźć hamak namiot. Musi być koniecznie z dobrego, wytrzymałego materiału.

Hamak dla dzieci – przeróżne konstrukcje, dostosowane zazwyczaj do wieku dziecka. Hamak wiszący w formie kołyski dla najmłodszych. Typowe krzesło huśtawka dla starszych dzieci. To typowy hamak do domu. Można znaleźć modele z pasami bezpieczeństwa, specjalnymi uchwytami. Najważniejsze to dopasować odpowiedni rodzaj i model do wieku i potrzeb dziecka.

Wygodny hamak, czyli najważniejsze jego elementy

Każdy hamak posiada odpowiednią długość oraz szerokość. Tradycyjny hamak ogrodowy powinien mieć długość około 4 metrów. Leżenie w takim hamaku będzie po prostu komfortowe. Szerokość standardowego hamaku to około 1,4 m. Oczywiście to wymiary na hamak jednoosobowy. Inaczej będzie mierzony hamak dwuosobowy. Musi być zdecydowanie szerszy, tak aby dwie osoby komfortowo się w nim mieściły.

Hamaki dla dzieci mają długość około 2,6 m i szerokość w granicach 1,2 m.

Oprócz szerokości, długości, należy pamiętać o odpowiedniej wysokości. Każdy hamak na balkonie, w ogrodzie czy tarasie, powinien być zawieszony około metra nad podłożem. Hamak 2 osobowy wisi około 1,5 m nad podłożem.

Obciążenia hamaków, czyli bezpieczeństwo użytkowe. Należy zawsze sprawdzić, niezależnie czy to hamak do siedzenia, huśtawka hamak czy tradycyjny hamak ze stelażem, jakie ma maksymalne obciążenie. Standardowo hamak dla jednej osoby posiada obciążenia w granicach 100-300 kg. Te dla dzieci mają obciążenie od 20 do 100 kg. Natomiast obciążenie rodzinnego hamaku to maksymalnie 300 kg.

Hamak z drążkiem czy nie?

Koniecznie trzeba sobie wymienić za i przeciw hamaków z drążkiem oraz tych bez. Hamak taki będzie na pewno trudniejszy w eksploatacji. Mowa tutaj o problemach z mobilnością (raczej stoi w jednym miejscu), dokładnym czyszczeniu. Równocześnie trudno w nim utrzymać równowagę przez młodszych użytkowników.

Hamak bez drążków, hamak kokon to po prostu najlepsza opcja dla większości poszukujących prostego, ale i komfortowego rozwiązania. Bezproblemowe użytkowanie, łatwy do przenoszenia, gwarancja komfortowego odpoczynku, bez konieczności łapania równowagi.

Jaki materiał najlepszy?

Jak prezentuje się siedzisko? Czy jest gęsto plecione? Jeżeli tak, to można mówić o dobrym wyborze. Hamak sznurkowy z kolei nie będzie tak komfortowy, jak ten gęsto pleciony, ale równocześnie mowa tutaj o niezwykle przystępnych cenach.

Kupując hamak pokojowy, hamak siedzisko, warto stawiać na ten przygotowany z bawełny. Materiał idealny, który jednak nie może być narażony na wilgoć, opady deszczu. Hamaki, które nie będą chowane, powinny zostać przygotowane z takich materiałów jak nylon lub poliestru.

Hamak cena, czyli za ile i gdzie kupić?

Podstawa to określenie czy dba się o komfort i bezpieczeństwo użytkowników hamaków. Jeżeli tak, to trzeba się liczyć z faktem, że najprostsze modele kosztują około 200 złotych. Owszem, można znaleźć coś tańszego, jednak to ogromne ryzyko. Warto inwestować w produkcje renomowanych firm. Mieć pewność, z jakich materiałów został wykonany oraz jakie obciążenia może wytrzymać. Koniecznie należy odwiedzić hamaki sklep, gdzie znajdzie się szeroki zakres ofertowy, a także uzyska dokładne informacje i porady odnośnie do zakupu konkretnego modelu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *