Jak urządzić ogród?

Ogród jest miejscem, gdzie chętnie spędzamy swój wolny czas. Odpowiednio zaprojektowany pozwala nam cieszyć się jego pięknem oraz funkcjonalnością. Warto jednak zaplanować to jak powinien on wyglądać. Należy uwzględnić wszystkich domowników i to, co chcieliby w tym ogrodzie robić. Żeby stworzyć go wystarczy uruchomić wyobraźnię.

Roślinność

Urządzając ogród na własną rękę musimy pamiętać o wielopiętrowym układzie roślin. Co to znaczy? Wysokie rośliny typu krzewy czy drzewa sadzimy najdalej. Przed nimi powinny znajdować się byliny i cebulki kwiatowe. Najbliżej zaś rośliny płożące czyli te, które rosną przy samej powierzchni ziemi i okrywają ją. Należy dobrać rośliny odpowiednie do gleby. Ważne jest również zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Jedni sieją trawę, inni zaś układają kostkę lub płytki. Kwestia indywidualna. Jeśli zadbamy o nasz ogród, on nam się odwdzięczy pięknymi kwiatami.

Niezbędne wyposażenie ogrodu

Meble ogrodowe

Istotną kwestią jest miejsce ustawienia mebli oraz materiał z jakiego są wykonane. Wyróżniamy meble drewniane, metalowe i plastikowe. Wybierając meble drewniane warto zwrócić uwagę na to, żeby były one wykonane z drewna egzotycznego, gdyż jest ono o wiele wytrzymalsze od innych rodzajów drewna. Meble metalowe są jednak najtrwalsze. Plastikowe zaś są odporne na warunki pogodowe. Warto także zaopatrzy się w poduszki na krzesła, które pozwolą nam wygodnie posiedzieć.

Parasole i pawilony ogrodowe

O tym, co powinniśmy wybrać świadczy metraż oraz cel korzystania. Przy większym ogrodzie możemy sobie pozwolić na pawilon, pod którym ustawimy meble ogrodowe. Dodatkowe korzyści przynosi również moskitiera, która uchroni nas w letnie wieczory przed owadami. W mniejszym ogrodzie zaś lepiej sprawdzi się parasol. Każdy z materiałów, z których są wykonane pawilony i parasole ogrodowe mają swoje zalety. Drewniane są naturalne i estetyczne. Metalowe natomiast wytrzymałe. Należy jednak wspomnieć o tym, że nie powinno się ich ustawiać pod drzewami, gdyż spadające gałęzie lub owoce mogą uszkodzić materiał.

Grill murowany

Grillowanie jest rzeczą bardzo popularną wśród Polaków. W związku z tym rośnie popularność grillów murowanych. Dobrze wykonany grill potrafi posłużyć wiele lat. Stanowi również funkcję dekoracyjną nadającą ogrodowi uroku. Gdzie najlepiej go postawić? Jak najdalej domu, tak żeby dym wydobywający się z grilla nie utrudniał życia domownikom. Przy jego projektowaniu należy wziąć pod uwagę to, by komponował się z otoczeniem. Jeśli nie mamy czasu na murowanie własnego grilla, możemy kupić gotowy. Zaletą również jest możliwość palenia drewnem, dzięki czemu jedzenie nabiera innego smaku niż w grillu węglowym.

Oczko wodne

Ciekawym elementem dekoracyjnym jest także oczko wodne. Może ono być także funkcjonalne. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Są różne rodzaje oczek wodnych. Jednym z nich jest gotowy stelaż, który można kupić w sklepie. Jest to łatwiejsza wersja, gdyż wystarczy wykopać odpowiedni dół i wstawić plastikową formę. Trudniejsze zaś jest zbudowanie samemu oczka wodnego. Ważne jest zaplanowanie jak powinno ono wyglądać oraz kupno dobrej jakości materiałów potrzebnych do jego zrobienia. Najlepiej umiejscowić oczko w słonecznej części ogrodu.

Plac zabaw

Każdy kto ma dzieci, powinien uwzględnić także kąt do zabawy. Miejsce to powinno być przede wszystkim bezpieczne. Najlepiej umiejscowić je tak, żeby było widoczne z okna. Wtedy opiekun będzie miał swoje dziecko na oku. Podstawowym miejscem do zabawy jest piaskownica. Coraz częściej jednak w sklepach można spotkać gotowe place zabaw składające się m. in. z huśtawki i zjeżdżalni. Są dostępne również ogrodowe domki. Wachlarz możliwości jest ogromny. Wszystko zależy od potrzeb dzieci oraz środków finansowych.

Huśtawka

Powinna być przede wszystkim wygodna. Przy jej wyborze należy wziąć pod uwagę przestrzeń jaką mamy do wykorzystania oraz miejsce, w którym chcemy ją ustawić. Huśtawki mogą być wykonane z różnego tworzywa. Najbardziej popularne są drewniane i metalowe. Zaletą huśtawek drewnianych jest to, że pięknie komponują się na tle ogrodu. Różnego rodzaju wyrzeźbione kształty umożliwiają nam dobranie huśtawki do indywidualnych potrzeb i gustów. Dzięki swojemu ciężarowi huśtawka utrzymuje się w niezmiennej pozycji. Zaś plusem huśtawek metalowych jest stabilność oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Podsumowując, to w jaki sposób urządzimy ogród jest kwestią tylko i wyłącznie naszego gustu. To miejsce powinno być zarówno funkcjonalne jak i piękne. To my decydujemy o tym, czy o nie zadbamy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *