Jak poradzić sobie z przeprowadzką?

Zorganizowanie przeprowadzki u większości osób powoduje stres. Pakowanie całego dobytku, jego bezpieczny transport i w miarę sprawna adaptacja w nowym miejscu, to kwestie, które mogą wydawać się ogromnym wyzwaniem. Wystarczy jednak zastosować się do pewnych porad, które sprawią, że przeprowadzka będzie zorganizowana w sposób idealny, szybki i nie stanie się źródłem stresu.

Jak należy przygotować się do przeprowadzki? Czy przewozić dobytek samodzielnie, czy skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy od przeprowadzek? Jak się prawidłowo i bezpiecznie spakować?

Porządkowanie rzeczy w domu

Około dwóch miesięcy przed planowanym terminem przeprowadzki, dobrze jest dokonać dokładnej selekcji posiadanych rzeczy. Na czym polega takie działanie? Bez sentymentu należy zanurzyć się w szafach i starannie przejrzeć stan posiadanej odzieży. Nie ma sensu przewozić ubrań, z których już nie korzystamy. Lepszym rozwiązaniem jest ich spakowanie i oddanie potrzebującym. Podobnie postępuje się z kocami, ręcznikami czy pościelą. Zalegający w szafach latami tego typu asortyment, na pewno nie będzie używany. Po co ma więc zajmować miejsce? Podobnie trzeba postępować z innymi przedmiotami. Dekoracje, elementy wystroju wnętrz, które będą nieprzydatne w nowym miejscu, warto oddać znajomym czy rodzinie. Im mniej rupieci, niepotrzebnych rzeczy w nowym domu, tym lepiej.

Pierwsze pakowanie

Około dwóch tygodni przed planowaną przeprowadzką, należy rozpocząć pakowanie. Mowa tutaj o  przedmiotach, które nie będą w najbliższym czasie wykorzystywane. Przeprowadzka latem to obuwie i odzież zimowa może zostać spakowana. Staranne przejrzenie stanu posiadania i wybrania rzeczy w obecnie nieużytkowanych, pozwoli sprawniej przygotować przeprowadzkę.

Wybór firmy od przeprowadzki

Naturalnie przeprowadzkę można zorganizować samodzielnie, jednak przy próbach transportu większych przedmiotów, mebli, pojawią się na pewno komplikacje. Przewóz mebli nie jest prosty. Ciężko je przenosić, a dodatkowo niezwykle łatwo o różnego rodzaju uszkodzenia. Dlatego zaleca się korzystanie z pomocy specjalistów. Firma przeprowadzkowa powinna być zamówiona około dwóch tygodni przed przeprowadzką, oczywiście można zarezerwować usługi przeprowadzek jeszcze wcześniej.

Jak wybrać firmę od przeprowadzek? Przy wyborze zwraca się uwagę na pewne elementy, począwszy od doświadczenia firmy, tego, jak długo działa na rynku usług przeprowadzek. Ważne jest również to, jakiego rodzaju samochodami realizowane będą przeprowadzki. Czy flota pojazdów firmy od przeprowadzek posiada specjalne zabezpieczenia, udogodnienia, które gwarantują profesjonalny przewóz np. mebli. Można posiłkować się również opiniami klientów, którzy korzystali z usług firmy przeprowadzkowej.

Samodzielny transport dobytku

O ile przewóz większych przedmiotów, elementów samodzielnie, nie jest dobrym pomysłem, o tyle wykorzystane własnego auta, do transportu mniejszych przedmiotów wchodzi już w grę. Pomniejsze przedmioty, które można bez pomocy innych osób przenieść i zawieźć w nowe miejsce, to jak najbardziej trafiony pomysł.

Jak można samodzielnie przewieźć niektóre rzeczy przy przeprowadzce? Wszelkiego rodzaju pakunki, paczki, w których znajduje się prywatne rzeczy, należy umiejętnie rozmieść w samochodzie. Najcięższe i największe pojemniki na spodzie, te lżejsze u góry. Nie należy przesadzać ze zbyt dużą ilością pojemników. Maksymalne zapakowanie samochodu jest niebezpieczne, dlatego lepiej wykonać kilka kursów więcej, ale z rozwagą. Wszystkie pojemniki, kartony, muszą być dokładnie zabezpieczone, zablokowane, aby w trakcie jazdy nie zmieniały miejsca.

Jak prawidłowo się spakować?

Kilka dni przed terminem przeprowadzki, można rozpocząć pakowanie najważniejszych rzeczy, które w części lub całości, zostaną powierzone firmie przeprowadzkowej.

Koniecznie należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, które pozwolą zabezpieczyć wszystkie pakunki. Zakup kartonów w różnych rozmiarach, pojemników, a do tego mocna taśma oraz folia ochronna. Pakując rzeczy do kartonu, należy to robić w sposób uporządkowany, w jednym kartonie rzeczy z jednej kategorii. Dodatkowo każdy karton należy odpowiednio opisać, aby przy rozpakowywaniu nie było bałaganu. Odzież do jednego kartonu, obuwie do drugiego, przybory kuchenne do kolejnego. Rzeczy, które mogą ulec w prosty sposób zniszczeniu, np. zastawa stołowa, warto dodatkowo zabezpieczyć folią ochronną. Drobne przedmioty, które łatwo mogą się pogubić, koniecznie trzeba pakować do małych pojemników, pudełeczek, a dopiero po tym fakcie, ułożyć w kartonie. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie specjalnego kartonu, w którym znajdować się będą rzeczy niezbędne do życia od pierwszych chwil w nowym miejscu. Przedmioty niezbędne do przygotowania jedzenia, do higieny, pojedyncze ubrania, bielizna. Dzięki temu uniknie się gorączkowych poszukiwań i otwierania wszystkich kartonów.

 

Tekst powstał we współpracy z: Przeprowadzki Kraków

5 Comments

 1. http://Agata%20Ligana 17 sierpnia 2019 at 12:30

  Podczas mojej przeprowadzki skorzystałam z firmy, która poratowała mnie przez dość stresującą sytuacją. Na tydzień przed przeprowadzką okazało się że deweloper ma opóźnienia, a ja już niemal zdałam poprzednie mieszkanie. Sama bym sobie poradziła, ale co zrobić z tymi wszystkimi rzeczami.
  W moim nowym mieście z pomocą przyszła mi firma Less Mess Storage. Wynajmują on małe powierzchnie magazynowe na krótkie nawet tygodniowe terminy. Dogadałam się co do ceny i kamień spadł mi z serca. Gdyby nie istniała taka alternatywa skończyłabym z ręką w nocniku,


 2. http://Gabi 18 grudnia 2019 at 16:07

  Polecam Less Mess Storage w Poznaniu. Bardzo dobre warunki, sucho i czysto.


 3. http://Dave 23 kwietnia 2020 at 12:45

  otworzyli teraz jeszcze nowe less mess na Dabrowskiego 550, maja fajne ceny i blisko do centrum poznania


 4. http://Anka 15 lipca 2020 at 15:19

  Fajna sprawa z tym Less Mess, cieszę się, że coś takiego powstało w moim mieście. Nie mam obecnie komórki lokatorskiej więc jest to dla mnie fantastyczne rozwiązanie.


 5. http://Golik 19 marca 2021 at 17:00

  Ja również polecam Less Mess ten nieopodal ławicy 😀


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *