Bateria kuchenna ścienna – kran do kuchni, jaki wybrać?

Jaka bateria kuchenna będzie najlepsza? Wybór odpowiedniej nie jest łatwą sprawą. Obecnie producenci oferują cały wachlarz produktów, przez co udając się do sklepu po baterie kuchenne, pojawia się wiele niewiadomych. Występują one w przeróżnej formie, oferowane są w najróżniejszej kolorystyce. Jest tyle kwestii do rozstrzygnięcia, że warto dokładnie sprawdzić poszczególne z nich. Warto wiedzieć, który kran kuchenny spełni indywidualne oczekiwania, która bateria do zlewu będzie idealnie pasowała.

Bateria kuchenna ścienna czy bateria zlewozmywakowa stojąca?

Krany kuchenne należy rozróżnić z uwagi na sposób ich montażu. Naścienne, zwane również jako bateria zlewozmywakowa ścienna. Wymagają one dokładnego dopasowania do zamontowanych już instalacji wodnych. Kiedy odbiera się gotowy lokal, w którym znajdują się instalacje wodne i zakończenia rur, kran kuchenny ścienny, bateria ścienna musi być montowana w konkretnym miejscu. Bateria stojąca to ogromna łatwość w montażu, praktycznie zero problemów. Nie instaluje się jej bezpośrednio do przygotowanych rur instalacji wodnych. To po prostu bateria do zlewu kuchennego, tam jest podłączona.

Bateria do kuchni z jednym uchwytem czy dwoma?

Odwieczny kłopot przy wyborze odpowiednich baterii. To nie tylko problem wybiera się kran do zlewu w kuchni. Podobnie ma się rzecz choćby w łazience. Co daje kran do kuchni jednouchwytowy? Za pomocą jednego uchwytu można regulować zarówno ciśnienie, jak i temperaturę wody. Wystarczy do tej czynności jedna ręka. Baterie dwuuchwytowe wyposażone są w dwa pokrętła, gdzie jedno odpowiada za wodę zimną, drugie za wodę ciepłą. Regulowanie, uzyskiwanie optymalnej temperatury zajmuje trochę czasu, co odbija się również na większym zużyciu wody.

Wylewka kuchenna

Bardzo ważny element związany z baterią i zlewozmywakiem w kuchni. Musi być gwarantem funkcjonalności oraz komfortu. Wylewka do baterii kuchennej zawsze winna być dopasowana do głębokości zlewozmywaka. Wszystko po to, aby nie było problemów z myciem czy napełnianiem większych przedmiotów. Mała odległość pomiędzy dnem zlewozmywaka a wylewką gwarantuje problemy w komfortowej pracy w kuchni. Trzeba wiedzieć, że proponowane są najróżniejsze opcje wylewki. Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką, bateria kuchenna ścienna z długą wylewką i wiele więcej.

Wylewka klasyczna, czyli idealna do zlewozmywaków głębokich.

Bateria z wyciąganą wylewką, czyli coś niezwykle funkcjonalnego. Można korzystać z urządzenia nie tylko nad zlewem. Wystarczy ją wyciągnąć i obok zlewozmywaka napełnić określony pojemnik, miskę czy garnek. Bateria zlewozmywakowa z wyciąganą wylewką mogą osiągać długość nawet ponad 100 cm. Jednak tak długie będą miały zastosowanie bardziej do celów gospodarczych lub kiedy nie ma możliwości montażu głębokich zlewozmywaków.

Wylewka typu F – do zlewów płytkich. Jej kształt pozwala bez problemów napełniać w płytkich zlewozmywakach duże naczynia

Wylewka obrotowa – polecana każdemu, kto posiada w kuchni dwukomorowy zlewozmywak.

Z czego wykonane są baterie zlewozmywakowe

Bateria do zlewu w kuchni może być wykonana z najróżniejszych materiałów. Rodzaj zastosowanego materiału decyduje zarówno o wytrzymałości, jak i estetyce. Jak wiadomo, bateria do zlewozmywaka ma kontakt z nadmiarem wilgoci oraz środkami czystości. To prowadzić może do szybszego jej niszczenia. Jakie można spotkać tutaj rodzaje baterii?

Bateria granitowa – przypomina ona granit, jednak w większości przypadków nie jest wykonana z tego materiału. Poleca się jej zakup w sytuacji, kiedy w kuchni zamontowano granitowy zlew. Bardzo często można spotkać tutaj baterie kuchenne czarne. Ten kolor praktycznie króluje.

Bateria chromowana – piękna prezencja, połysk i oczywiście najchętniej wybierana przez kupujących. Najczęściej spotykane baterie kuchenne ścienne oraz stojące, to właśnie te chromowane.

Bateria ceramiczna – należy do kategorii drogich baterii, z uwagi na swoje właściwości. Jest niezwykle wytrzymała, odporna na przeróżne uszkodzenia.

Bateria dekoracyjna – coś oryginalnego, coś dla osób, poszukujących niezwykle innowacyjnego stylu w kuchni. Bateria retro to często inna nazwa baterii dekoracyjnych.

Baterie, krany do kuchni i ich dodatkowe funkcje

Decydując się na różnego rodzaju baterie, warto poznać ich dodatkowe funkcje. Nie ma znaczenia, czy mają to być baterie kuchenne z wyciąganą wylewką, czy poszukiwana jest bateria kuchenna retro. Jest wiele modeli, które posiadają ciekawe rozwiązania, zwiększające komfort użytkowy.

Bateria kuchenna z termostatem. Doskonale pozwala kontrolować temperaturę oraz ciśnienie puszczanej wody. Równocześnie wyposażona w blokadę, która nie pozwoli na to, aby z kranu leciała zbyt gorąca woda.

Baterie kuchenne z podgrzewaczem. Idealne do szybkiego podgrzewania wody, przez co nie trzeba choćby robić tego za pomocą czajnika. Bateria kuchenna niezwykle pomocna w trakcie pracy kuchennych.

Bateria z filtrem wody pitnej. Czyli po prostu filtrowanie wody lecącej z kranu, dzięki czemu od razu nadaje się ona do spożycia.

Jaka wysokość baterii kuchennych?

Bardzo ważne jest, aby na etapie wybierania baterii kuchennych, dopasować ich wysokość do posiadanego zlewozmywaka. Producenci przygotowują baterie o najróżniejszej wysokości. Od 15 cm do nawet 50 cm. Te najwyższe baterie kuchenne, będą raczej doskonałe na potrzeby gospodarcze. Do prywatnej kuchni, nawet kiedy posiada się płytkie zlewy, lepsza inwestycja to bateria kuchenna z wyciąganą wylewką.

Czarna bateria kuchenna, a może bateria kuchenna biała?

Wybór odpowiedniego koloru baterii będzie związany z kilkoma aspektami. Producenci proponują najróżniejszą kolorystykę, dzięki czemu każdy może idealnie dopasować dla siebie konkretny typ. Baterie kuchenne srebrne, czyli tradycyjne chromowane. Czarna bateria idealnie dopasowana do kuchni o podobnej tonacji kolorystycznej. Złota bateria kuchenna lub w kolorze miedzi, to wyjątkowe rozwiązanie dla ceniących styl retro. Właśnie w takich kolorach produkowane są najczęściej baterie kuchenne retro. Biała bateria kuchenna z kolei będzie doskonałym pomysłem, wszędzie tam, gdzie przeważa jasna kolorystyka.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji

Zanim wybierze się odpowiednią baterię, warto sprawdzić, czy ciśnienie wody jest identyczne z tym, które podaje producent na konkretnym modelu. Sprawdza się, czy bateria zlewozmywakowa ścienna, stojąca posiada aerator, który pozwala ograniczyć zużycie wody. Czy bateria ścienna kuchenna lub inna posiada głowicę ceramiczną. Wtedy odchodzi problem z kapiącą wodą. Trzeba również zwrócić uwagę na wagę baterii kuchennych. Ciężkość powinna być dostosowana do zlewozmywaka. Zbyt duży ciężar sprawi, że zlewozmywak zostanie uszkodzony, zrobią się odkształcenia i konieczna będzie wymiana.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *