Skrzynka na listy – jaką wybrać? Przelotowa czy z domofonem?

Współcześnie skrzynka pocztowa kojarzy się raczej z pocztą elektroniczną. Takie myślenie może prowadzić do konkluzji, że czas na prawdziwe skrzynki na listy się kończy. Prowadzić do przemyśleń, że ludziom nie będzie potrzebna prawdziwa skrzynka na listy. To jednak błąd, gdyż od kilku lat, według polskiego prawa skrzynki pocztowe są obowiązkiem. Każdy budynek musi posiadać odpowiednią skrzynkę, a jej brak prowadzi do kar. Wielorodzinne budynki wymagają opcji na skrzynki na listy lokatorskie. Firmy w biurowcach inwestują w duże skrzynki na korespondencję. Jak znaleźć odpowiednią skrzynkę na listy? Jaka będzie najlepsza skrzynka pocztowa, a czym cechują się nowoczesne skrzynki na listy?

Rodzaje skrzynek na listy

Skrzynki pocztowe można podzielić według najróżniejszych kategorii. Począwszy od funkcjonalności i konstrukcji, poprzez rodzaj materiału, z jakiego zostały przygotowane, a skończywszy na ich przeznaczeniu.

Konstrukcja skrzynek na listy

Skrzynka pocztowa na listy zwykła, czyli konstrukcja, która posiada otwór do wrzucania i wyciągania listów od frontu. Druga strona skrzynki służy do montażu. To najczęściej skrzynki na listy zewnętrzne, montowane na płotach, bramach czy ścianie. Znaleźć można tutaj również model taki jak skrzynka na listy do wmurowania. Wszystko zależy od potrzeby właściciela takiego przedmiotu.

Skrzynka na listy przelotowa. Konstrukcja przeznaczona do zabudowy. Skrzynki na listy przelotowe montuje się w ścianie, gdzie frontowa część służy do wrzucania listów, a tylna do wyciągania korespondencji przez właściciela. Można znaleźć tutaj najróżniejsze konstrukcje. Skrzynki pocztowe zewnętrzne, wewnętrzne, czy nawet nowoczesne skrzynki na listy z domofonem.

Skrzynka na listy amerykańska, czyli coś, co większość osób kojarzy z filmów. Zaokrąglona konstrukcja, posiadająca dodatkowo chorągiewkę. To przede wszystkim duża skrzynka na listy, gdzie bez problemów można zmieścić większe pakunki niż tradycyjne listy. To także typowa skrzynka na listy stojąca, montowana na nóżce, gdzieś na skraju posesji.

Euroskrzynki – rodzaj skrzynki, którego pochodzenie wzięło się ze specjalnych przepisów unijnych. Obecnie zaczyna się proces wymiany skrzynek, właśnie na euro skrzynki. Skrzynki euro są przede wszystkim o odpowiedniej pojemności i kształtach, dzięki czemu bez problemów można wrzucać do nich nie tylko tradycyjne listy, ale także korespondencje w formacie A4.

Skrzynki na listy wielorodzinne czy pojedyncze

Kolejny podział skrzynek pocztowych, związany jest z miejscem, gdzie będą one montowane. Skrzynki lokatorskie, które spotykamy w domach wielorodzinnych, to przedmioty wielokomorowe, pozwalające na komfortową obsługę korespondencji wszystkich mieszkańców. Pojedyncze skrzynki na listy są przygotowane dla właścicieli domów jednorodzinnych, posiadają jedną komorę.

Lokatorskie skrzynki na listy montuje się zazwyczaj wewnątrz budynku, dzięki czemu komfort dostarczania i odbioru korespondencji jest na najwyższym poziomie.

Z czego zrobione są skrzynki pocztowe?

Obecnie można znaleźć skrzynki przygotowane z najróżniejszych materiałów. Drewno, stal, a może aluminium?

Drewniana skrzynka na listy musi być przede wszystkim starannie wykonana. Szczelna, w pełni chronić korespondencję przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Skrzynka na listy drewniana spotyka się zazwyczaj na prywatnych posesjach. To też często po prostu stojąca skrzynka na listy. Skrzynki pocztowe lokatorskie nie będą raczej drewniane, gdyż byłyby kompletnie niefunkcjonalne.

Skrzynka na listy stal nierdzewna, czyli gwarancja najlepszej jakości wykonania i długiego okresu użytkowania. Na rynku można znaleźć również skrzynki z tradycyjnej stali, jednak skrzynka na listy nierdzewna jest lepszą inwestycją, zważywszy na to, w jakim klimacie żyjemy. Sprawdzi się doskonale, zarówno na zewnątrz jak, i wewnątrz budynków.

Skrzynki na listy aluminiowe. Najlepsze skrzynki pocztowe dla tych, którzy cenią sobie lekkość, równocześnie oczekują oryginalnego designu. Aluminium jest materiałem, który łatwo można formować, dzięki czemu można znaleźć najwymyślniejsze wzory skrzynek pocztowych z aluminium.

Producent skrzynek oraz ich ceny. Jak wybrać najlepiej?

Tradycyjna skrzynka na listy kuta? A może skrzynka na listy retro? Każdy szuka czegoś innego, każdy ma inne potrzeby i oczywiście musi dopasować odpowiednią skrzynkę pocztową do zastanych warunków. Tanie skrzynki na listy kosztują kilkanaście złotych. Jednak ich jakość może pozostawić wiele do życzenia. Chcąc mieć dobrej jakości skrzynkę i do tego w ciekawym designu, warto wyłożyć kilkadziesiąt złotych. Około 50-60 zł to dolna granica na skrzynki na listy ze stali nierdzewnej. Skrzynka na listy przelotowa to wydatek rzędu około 100 zł. Decydując się na nowoczesne skrzynki pocztowe, chcąc montować coś takiego jak skrzynka na listy z wideofilmowaniem, warto odłożyć 200-300 zł albo i więcej. Warto również pamiętać o tym, aby sprawdzić producentów skrzynek pocztowych. Dobry producent to gwarancja użycia najlepszych technologii oraz materiałów do produkcji skrzynki pocztowej. Tym samym przekłada się to na długi czas użytkowania konkretnego modelu skrzynki na listy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *