Nożyce do żywopłotu i trawy – elektryczne czy spalinowe?

Każdy ogród powinien prezentować się okazale. Ładnie urządzony, kompletnie zadbany, sprawia, że nie tylko właściciel czuje się w nim doskonale. To przecież wizytówka domu i okolicy. Warto dbać więc o własny ogród, ciekawie go zaaranżować. Posiadając żywopłot, krzewy, należy starannie i regularnie je przycinać, formować. Najlepiej robić to posiadając odpowiednie narzędzia. Nożyce do żywopłotu, nożyce do trawy będą na obowiązkowym wyposażeniu. Które jednak wybrać? Jakie nożyce do żywopłotu będą najlepsze? A może inwestować nie w nożyce ogrodowe, ale sekator ogrodowy?

Rodzaje nożyc do cięcia żywopłotów

Decydując się na nożyce ogrodnicze, należy mieć wiedzę o ich rodzajach. Każdy typ nożyc ma odpowiednie właściwości i będzie nadawał się do działania w określonych warunkach.

Nożyce ręczne, sekator do żywopłotu – sprzęt napędzany siłą ludzkich rąk. Znakomicie nadają się do przycinania gałązek czy też małych żywopłotów. Nożyce do żywopłotu ręczne to również niska cena zakupu. Należy jednak odróżnić dwa typy nożyc, sekatorów tego rodzaju. Sekatory dźwigniowe do większych cięć oraz z przekładnią, które pozwalają na komfortową i lżejszą pracę.

Urządzenie powinno posiadać wygodne uchwyty, a także nie ważyć zbyt wiele.

Posiadając wysoki żywopłot, warto zwrócić uwagę na nożyce do żywopłotu teleskopowe lub nożyce do żywopłotu na wysięgniku. Dzięki takiej funkcji, pracując, nie trzeba inwestować w drabinę, bez problemów można docierać do wysokich i trudno dostępnych miejsc.

Nożyce elektryczne – wymagają podpięcia pod źródło zasilania, którym jest prąd. Nożyce do żywopłotu elektryczne, będą wymagały również odpowiednio długiego kabla lub przedłużacza. Praca na sprzęcie takim jak nożyce elektryczne do żywopłotu pracują cicho, nie wytwarzają spalin, są równocześnie dość tanie. Szukając najlepszego sprzętu typu elektryczne nożyce do żywopłotu, koniecznie trzeba brać pod uwagę grubość ciętych gałęzi oraz wielkość żywopłotu. Tylko na tej podstawie dobiera się moc urządzenia, długość noży. Nożyce (sekator elektryczny) tego typu mogą posiadać krótkie listwy oraz długie listwy. Długa listwa do dużych żywopłotów, mała listwa do żywopłotów o skomplikowanych kształtach.

Nożyce do żywopłotu akumulatorowe – nie posiadają kabla, dzięki czemu są niezwykle mobilne. Nożyce akumulatorowe do żywopłotu, nożyce akumulatorowe do trawy są idealne na dużych powierzchniach.  Można je wykorzystywać w przeróżnych miejscach. Nożyce do krzewów, żywopłotów akumulatorowe wymagają regularnego ładowania. Pracują niezwykle cicho i można znaleźć akumulatorowe nożyce na wysięgniku, co pozwoli ścinać wysokie żywopłoty bez użycia drabiny.

Nożyce do żywopłotu spalinowe – urządzenia pozwalające na cięcie dużych żywopłotów. Nożyce spalinowe do żywopłotu cechuje duża wydajność, często są one użytkowane przez specjalistów, którzy przykładowo dbają o tereny parkowe. Nożyce spalinowe pozwalają na długi czas pracy, równocześnie ich pracy towarzyszy hałas.

Elementy i parametry nożyc do cięcia żywopłotów i trawy

Spalinowe nożyce do żywopłotów, elektryczne nożyce do trawy czy akumulatorowe nożyce do żywopłotu posiadają różnego rodzaju elementy oraz parametry, które decydują o jakości pracy. Co jest najważniejsze we wszystkich nożycach?

Ostrza

Nożyce do trawy ręczne, nożyce do cięcia żywopłotu czy też nożyczki elektryczne posiadają ostrza, bez których przecież nie mogłyby działać. Rozróżnia się ostrza jednostronne oraz dwustronne. Jednostronne pozwalają na długie cięcia, przez co praca odbywa się bardzo szybko. Kosiarki do żywopłotu, piła do żywopłotu, nożyce powinny posiadać jednostronne ostrze, kiedy żywopłot jest szeroki i płaski. Dwustronne ostrza będą gwarantowały precyzyjne cięcia, co jest przydatne przy skomplikowanych żywopłotach, posiadających nieregularne kształty.

Uchwyt

Wszelkiego rodzaju nożyce posiadają uchwyty. Czy to nożyce elektryczne do trawy, czy też nożyce do trawy akumulatorowe, muszą mieć przede wszystkim dobry, ergonomiczny uchwyt. Urządzenie powinno doskonale być trzymane w dłoniach, nie mogą one równocześnie zbyt szybko się męczyć. Niektóre nożyce posiadają ruchome uchwyty, dzięki czemu można prowadzić prace zarówno w pionie, jak i poziomie.

Moc nożyc do żywopłotów

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu, nożyce spalinowe czy też elektryczne, mają odpowiednią moc. Moc cięcia, im większy żywopłot, trudniejszy do cięcia, tym moc urządzenia winna być wyższa. Mowa tutaj o mocy rzędu 600 W. To takie minimum przy dużych żywopłotach. Nożyce spalinowe posiadają z kolei określenie mocy poprzez moment obrotowy nożyc. Podawany jest w niutonometrach. Duża moc nożyc spalinowych rozpoczyna się od 70 Nm.

Waga

Im lżejsze nożyce, tym bardziej komfortowa praca. Nożyce nie powinny ważyć więcej niż 3 kg. Należy zdać sobie sprawę jednak, że dobre, wydajne, o wysokiej mocy mogą być ciężkie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *