Najważniejsze informacje o dronach

Coraz częściej słychać doniesienia medialne w których główną rolę odgrywają drony. I nie mowa tutaj o dronach stricte wojskowych wykonujących różnego rodzaju misje w ramach działań wojennych. Po prostu urządzenia te stały się powszechnie dostępne i niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak należy z nich korzystać. Najczęstszym negatywnym wykorzystaniem dronów jest zakłócenie ruchu lotniczego. Zanim jednak dokładnie zagłębimy się w tematykę prawną i tego jakie konsekwencje może rodzić taka postawa, warto zapoznać się bliżej z samym urządzeniem.

Dron to…

właśnie jak można najłatwiej, najszybciej opisać czym jest dron? Maszyna latająca bez załogi. Nic więcej nie potrzeba dodawać. Specjalnie tak zaprojektowany by wykonywał różne zadania i był sterowany z ziemi.


Podział dronów ze względu na budowę

Drony posiadają odpowiednią konstrukcję, są to urządzenia zaawansowane technologiczne i w wyniku pewnych elementów istnieje dość jasny ich podział. Specjaliści proponują dzielić je poprzez ilość posiadanych wirników. Drony z czterema wirnikami to quadrocoptery. Te urządzenia są obecnie najczęściej spotykane w codziennym wykorzystaniu, osoby prywatne nabywają właśnie takie modele. Hexacoptery to maszyny mające aż 6 wirników. Dzięki temu posiadają większą moc, mogą również „zabierać” większy ciężar i tym sposobem znakomicie sprawdzają się choćby do robienia zdjęć czy filmów z lotu ptaka. Ostatni rodzaj dronów to oczywiście octocoptery czyli mające na swoim wyposażeniu 8 wirników

Gdzie wykorzystać można drony?

Dzisiaj, w roku 2016 możemy przygotować pełną listę tego w jakich sytuacjach drony mają swoją zastosowanie.
Oczywiście najważniejsza ich funkcja, z naszego punktu widzenia, to rekreacja. Po prostu nabywa się drona aby pobawić się trochę, by znowu poczuć się jak dziecko. Mowa tutaj naturalnie o mikrodronach, bo takie sprzedaje się osobom prywatnym.
Drony są naturalnie wykorzystane przez wojsko. O tym już była mowa we wstępie ale warto dodać, iż obecnie największe armie świata wykorzystują zaawansowane technologiczne drony do wykonywania misji szpiegowskich czy są po prostu znakomitym narzędziem do walki z przeciwnikiem.
Wykorzystanie w celach zarobkowych i można przytoczyć naprawdę wiele przykładów. Przykładowo media coraz częściej używają dronów do nagrywania różnych wydarzeń. Dotarcie do trudnych miejsc, możliwość filmowania sytuacji kiedy nie ma możności robienia tego z ziemi. Nie ma potrzeby wynajmować helikoptera. Inne zastosowanie komercyjne to przygotowanie różnego rodzaju filmów reklamowych, promocyjnych, kręcenia ujęć z tzw. lotu ptaka. Warto zaznaczyć, że w wielu branżach jak choćby kurierskiej drony będą odgrywały coraz większą role. Już testowane są pierwsze rozwiązania odnoszące się do dostarczania paczek poprzez użycie dronów.
Nauka, odkrycia. W aspekcie naukowym drony również są niezwykle przydatne. Docieranie do miejsc gdzie ludzie nie są w stanie się znaleźć. Sprawdzanie różnego rodzaju zjawisk przyrodniczych możliwe obecnie jest poprzez drony.

Korzystanie z dronów a polskie przepisy prawa

Z uwagi na wspominane już incydenty lotnicze z udziałami dronów wprowadzono dokładne regulacje odnoszące się do możliwości korzystania z nich. Drony nie mogą być użytkowane w strefach przestrzeni powietrznej, a w pewnych przypadkach należy posiadać odpowiednie zezwolenia. Prowadząc działalność komercyjną z użyciem dronów należy wystąpić o świadectwo kwalifikacji, mieć specjalne ubezpieczenie, a także badania lotniczo lekarskie. Temat jest jednak niezwykle rozległy, często kontrowersyjny i dlatego warto pochylić się nad nim lepiej w innym, oddzielnym wpisie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *