Bezpieczne użytkowanie dronów

Drony służyć mogą do rekreacji, dają sporo rozrywki, to również urządzenie pozwalające zarobkować. Nie ma problemów z ich nabyciem, coraz więcej sklepów i hurtowni specjalizuje się w sprzedaży dronów, oferując modele różnego rodzaju, oferując modele w naprawdę przystępnych cenach. Jednak zakup drona nie upoważnia nikogo do głupich czy niebezpiecznych zachowań. Dlatego warto wiedzieć co zrobić aby użytkowanie drona było w stu procentach bezpieczne. Kilka istotnych aspektów które wzięte pod uwagę pozwolą na komfortowe użytkowanie swojej maszyny.

Zakup drona i instrukcja

Uwaga, nawet mając doświadczenie w obsłudze dronów nie można lekceważyć instrukcji obsługi nowego urządzenia. Warto przed uruchomieniem maszyny dokładnie się zapoznać z tym wszystkim co znajduje się w takiej instrukcji. Pozwoli to w pełni zapoznać się teoretycznie z tym jak działa nasz nowy dron, jakie ma możliwości, czego nie należy z nim robić.

Gdzie latać bezpiecznie?

Znalezienie lokalizacji do bezpiecznego latania dronem to priorytet. Zatem na pewno należy latać na otwartych przestrzeniach, miejscach gdzie nie znajdują się inne obiekty. Zaleca się wybranie za miasto, na wieś. Najlepiej testować i bawić się dronem na łąkach. Wtedy jest pewność, że nikomu nic nie zrobimy, nie dojdzie do żadnych wypadków z użyciem naszego urządzenia. Pamiętajmy również o tym aby unikać korzystania z dronów w celach rekreacyjnych w miastach, nawet na przedmieściach. Latanie pomiędzy budynkami, drzewami jest niebezpieczne i nawet doświadczony operator drona może spowodować incydent. Ważne aby zawsze mieć swoją maszynę w zasięgu wzroku. Jednoznacznie nie powinno się korzystać z dronów w okolicach lotnisk i to niezależnie od tego jakie to są lotniska. Działania w tym obrębie mogą zakończyć się fatalnie. Zapamiętać należy również aby nie wnosić się dronem powyżej 150 metrów. Odpowiednie wysokości przeznaczone są dla odpowiednich maszyn, a mało kto sobie zdaje sprawę, że w przypadku gdy dron znajdzie się w okolicy samolotu to niezostanie zauważony. Pilot ma małe szans by dostrzec wzrokiem mikre urządzenie.

Stosowanie do celów komercyjnych

Coraz częściej media, osoby zajmujące się wideofilmowanie, robieniem zdjęć korzystają z technologii, możliwości jakie oferują im drony. Bardzo ważnym jest zatem uszanować prywatność innych ludzi. Jak wiadomo drony przystosowane do robienia zdjęć, kręcenia filmów mają sprzęt o dobrej mocy i często kusi aby podejrzeć co robią inni. Takie naruszanie czyjejś prywatności nie tylko nie jest w dobrym guście ale może być również ukarane karą grzywny.

Ubezpieczenie drona

Tak właśnie jest ustanowione w polskim prawie, że właściciele dronów muszą ubezpieczyć swoje maszyny od odpowiedzialności cywilnej. Czyli w pierwszej kolejności należy wiedzieć, że przepisy jednoznacznie mówią, iż osoby wykorzystujące drony do działalności komercyjnej które to nie przekraczają 20 kg muszą posiadać OC. Minimalna kwota ubezpieczenia wynosi ponad 15.000 zł i jest ustalona przez odpowiednie organy ministerialne. Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia istnieją różnorodne dodatkowe ubezpieczenia, możliwość ich rozszerzenia. Czyli warto wymienić ubezpieczenie od zniszczenia maszyny, przymusowych postojów czy też wypadku z udziałem drona. Ustalenie konkretnych składek zależeć będzie od wielu czynników. Wszystkie dane techniczne związane z konkretną maszyną, rok produkcji, czas na jaki będzie ubezpieczenie czy też rodzaj prowadzonej działalności za jego pomocą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *