Ogród zimowy – blaski i cienie

Choć ogrody zimowe to z pewnością rozwiązanie niezwykle efektowne, są również stosunkowo pracochłonne oraz drogie — wielu osób wcale to jednak nie zraża, co więc sprawia, że decydują się one na posiadanie przydomowej oranżerii? Czy warto zdecydować się na budowę ogrodu zimowego?

Zacznijmy od początku – co to właściwie jest ogród zimowy?

Ogrodem zimowym nazywamy konstrukcję szklaną, która oparta jest na szkielecie drewniany, z PCV lub coraz częściej aluminiowym, która swoim wyglądem nawiązuje do szklarni ogrodowych. Ogród zimowy jest z założenia ogrodem całorocznym i cała jego idea sprowadza się do tego, że również zimą można się w nim cieszyć zielenią. Taka konstrukcja pełni więc głównie funkcję rekreacyjną i wypoczynkową.

Zalety wynikające z posiadania ogrodu zimowego

Ogrody zimowe mają przede wszystkim jedną główną zaletę – są doskonałym miejscem do wypoczynku oraz stanowią ogromną atrakcję dla domowników, jak i gości. Dzięki zainwestowaniu w odpowiednie meble możemy w takim pomieszczeniu spędzać czas z rodziną czy znajomymi i nawet zimą cieszyć się namiastką lata. Nie bez znaczenia jest również korzystny mikroklimat, który tworzony jest w takim miejscu przez różnorodne rośliny, co ma niezwykle pozytywny wpływ na powietrze w całym domu.

Posiadanie ogrodu zimowego docenią szczególnie osoby, które pasjonują się hodowlą różnego rodzaju gatunków roślin, które potrzebują odpowiednich warunków do wzrostu, jak również wymagają sporej ilości miejsca.

Ogrody zimowe, z uwagi na fakt, że są one pomieszczeniami przeszklonymi, mają również duży wpływ na wygląd samego budynku, nadając mu niepowtarzalnego charakteru, podnosząc jednocześnie jego wartość w oczach potencjalnych nabywców. Mogą być one naszą kartą przetargową, w przypadku gdy zdecydujemy się na sprzedaż domu, ponieważ z racji tego, że jest to rozwiązanie wciąż raczej mało popularne, jest synonimem luksusu i przyciąga uwagę.

Wady ogrodów zimowych

Wszystkie wymienione wyżej zalety, nie oznaczają jednak, że posiadanie ogrodu zimowego wiąże się z samymi korzyściami, są również i minusy takiego rozwiązania. Jednym z najważniejszych jest to, że ogrody zimowe to wciąż rozwiązania dość drogie, spore wydatki wiążą się przede wszystkim ze sporymi przeszkleniami, które charakteryzować się muszą dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz z samym zakupem roślin, ich utrzymaniem i odpowiednią pielęgnacją, co związane jest z regularnymi, comiesięcznymi wydatkami. Warto również pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy – rośliny umieszczone w ogrodzie zimowym wymagają opieki praktycznie przez cały czas, co sprawia, że tego rodzaju pomieszczenie nie jest odpowiednie dla osób, które często wyjeżdżają, a dom w tym czasie stoi pusty.

Mimo wymienionych niedogodności, ogrody zimowe wciąż zyskują sobie nowych wielbicieli, czemu trudno się dziwić – w czasach kiedy praktycznie ciągle narażeni jesteśmy na różnego rodzaju stresy, takie miejsce może być doskonałą odskocznią od codzienności. Nic tak nie poprawia nastroju, jak kubek herbaty, w otoczeniu pięknych i zielonych roślin, w czasie gdy na zewnątrz panuje sroga i ciemna zima…

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *