Podgrzewacz wody czy bojler?

Nieograniczony dostęp do ciepłej wody jest czymś zupełnie normalnym. Mało kto jest w stanie dostosować się do warunków, w których będzie brakować gorącej wody. Jednak nie każdy ma to szczęście i może korzystać z przyłącza do miejskiej sieci wodociągowej, skąd czerpie się gorącą wodę. Nie mając tego typu przyłącza, należy samodzielnie zadbać o podgrzewanie wody. Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w odpowiedni podgrzewacz do wody.

Podgrzewacze przeływowe


  1. Junkers WRDP 11-2B
  2. zasilanie: gazowe
  3. moc: 7 – 19,2 kW
  4. Sprawdź aktualną cenę

  1. VAILLANT ATMOMAG MINI 11
  2. zasilanie: gazowe
  3. moc: 8,4 – 19,2 kW
  4. Sprawdź aktualną cenę

  1. Ferroli Zefiro C11 LCD
  2. zasilanie: gazowe
  3. moc: 7,1 – 18,9 kW
  4. Sprawdź aktualną cenę

  1. KOSPEL PPE – 2 18 / 21 / 24
  2. zasilanie: elektryczne
  3. moc: 18 / 21 / 24 kW
  4. Sprawdź aktualną cenę

  1. Siemens UFESA
  2. zasilanie: elektryczne
  3. moc: 18 kW
  4. Sprawdź aktualną cenę

  1. KOSPEL EPS2 TWISTER 3,5
  2. zasilanie: elektryczny
  3. moc: 3,5 kW
  4. Sprawdź aktualną cenę

  1. Wijas Perfect
  2. zasilanie: elektryczne
  3. moc: 4 kW
  4. Sprawdź aktualną cenę

  1. NOVOTERM FAT 5,5
  2. zasilanie: elektryczne
  3. moc: 5,5 kW
  4. Sprawdź aktualną cenę

Podgrzewacze pojemnościowe


  1. BIAWAR VIKING
  2. pojemność: 80 litrów
  3. moc: 1,5 kW
  4. Sprawdź aktualną cenę

  1. Galmet Kwadro Smart
  2. pojemność: 63 litrów
  3. moc: 1,5 kW
  4. Sprawdź aktualną cenę

  1. ARISTON BLU ECO EVO
  2. pojemność: 80 litrów
  3. moc: 1,8 kW
  4. Sprawdź aktualną cenę

  1. SOLEI
  2. pojemność: 50 litrów
  3. moc: 1,5 kW
  4. Sprawdź aktualną cenę

  1. Kospel Luna 5 U inox
  2. pojemność: 5 litrów
  3. moc: 2 kW
  4. Sprawdź aktualną cenę

Czym są podgrzewacze do wody (inaczej ogrzewacze)? Czym różni się elektryczny podgrzewacz wody, od tego co gwarantuje gazowy podgrzewacz wody? Jak postawić na najbardziej efektywny ogrzewacz gazowy, a kiedy podgrzewacz elektryczny będzie jedyny sensownym rozwiązaniem?

Czym są podgrzewacze wody i ich tradycyjny podział

Podgrzewacze, to urządzenia, których celem jest odpowiednie podgrzanie oraz magazynowanie wody. Dzieli się je na przepływowy ogrzewacz wody oraz pojemnościowy podgrzewacz wody. Jakie występują różnice w obu urządzeniach?

Podgrzewacz wody pojemnościowy, oprócz funkcji ogrzewania wody do wskazanej temperatury, magazynuje wodę. Wśród tego typu urządzeń, wyróżnia się dwa typu, mianowicie ciśnieniowe oraz bezciśnieniowe. Pojemnościowy ogrzewacz wody ciśnieniowy pozwala na podłączenie większości ilości kranów, równocześnie mowa o dużych zbiornikach, pojemnościach. Bezciśnieniowy bojler elektryczny, to z kolei mały zbiornik, dedykowany jednemu ujściu wody.

Ogrzewacze pojemnościowe pozwalają bez żadnych problemów podgrzać wodę dla całej rodziny, utrzymywać przez dłuższy czas stałe temperatury.

Ogrzewacz przepływowy zaczyna działać, w momencie odkręcenia ciepłej wody. Woda w urządzeniu dopiero wtedy zaczyna się nagrzewać. Ogrzewacz wody przepływowy sprawdza się w miejscach, gdzie występuje małe zapotrzebowanie na gorącą wodę. Na jego korzyść działa mała konstrukcja, to że podgrzewa wodę dopiero kiedy jest ona potrzeba. Przepływowy podgrzewacz wody to również niskie koszty eksploatacji.

Rodzaje podgrzewaczy wody ze względu na źródło zasilania

Podgrzewacze wody można podzielić na dwa typu, jeżeli mowa o źródłach ich zasilania. Mamy podgrzewacz wody elektryczny oraz podgrzewacz wody gazowy. Czym różni się terma elektryczna od tego co daje podgrzewacz gazowy wody? Jakie posiadają właściwości, jakie korzyści przynoszą użytkownikom? Co jest lepszym wyborem?

Podgrzewacz do wody elektryczny, czyli maksimum bezpieczeństwa, jednak urządzenia droższe od podgrzewaczy gazowych. Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody jak i również pojemnościowy, potrzebuje przede wszystkim podłączenia do energii elektrycznej. Oprócz tego doprowadzenie do wody i przygotowanie odpowiedniego systemu odprowadzania ścieków. To najważniejsze zadania do wykonania, zanim zostanie zamontowany elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody. Należy jednak pamiętać o tym, że w miejscu gdzie będzie montowany ogrzewacz wody elektryczny, konieczne jest posiadanie doskonałej instalacji elektrycznej.

Pojemnościowy, przepływowy podgrzewacz wody zużywa energię w momencie, kiedy zachodzi proces podgrzewania.

Ogrzewacz elektryczny dzieli się również na jednofazowy oraz trójfazowy. Jakie są różnice? Jednofazowe będą idealnie nadawały się do domu. Trójfazowe będą bardziej wydajne, są doskonałym rozwiązaniem dla miejsce, gdzie zapotrzebowanie na gorącą wodę jest ogromne. Przykładowo podgrzewacz wody do basenu powinien być trójfazowy.

Podgrzewacz gazowy wody, czyli piecyk gazowy do wody, który jest opalany poprzez gaz ziemny lub płynny. Istnieją także modele, które pozwalają korzystać z obu źródeł zasilania. Gazowy ogrzewacz wody dzielą się na te z zamkniętymi oraz otwartymi komorami spalania. Gazowy podgrzewacz wody z zamkniętą komorą spalania wymaga doprowadzenia powietrza z zewnątrz. Te z komorami otwartymi zmuszają właściciela, aby podłączyć je do komina.

Piec gazowy do wody koniecznie musi być zainstalowany blisko miejsca, gdzie będzie pobierał wodę. Niestety, im większe odległości, tym znaczne utraty wody.

Równie ważnym przy inwestowaniu w podgrzewacze gazowe jest posiadanie odpowiednich warunków. Gazowy przepływowy podgrzewacz wody wymaga sprawnej instalacji gazowej. Powinno wykonać się prawidłową wentylację miejsca, gdzie będzie się znajdował, a także dokładnie i starannie przygotować odprowadzanie spalin.

Przepływowy podgrzewacz wody gazowy to urządzenie o standardowej mocy 17-19 kW. Takie produkty są popularne, ich moc pozwoli na spokojne zaopatrzenie jednej łazienki. Mając w planach podgrzewanie większej ilości miejsc, odbioru wody, konieczny będzie przepływowy gazowy podgrzewacz wody o mocy ponad 20 kW.

Ogrzewacz gazowy wody, podgrzewacz elektryczny przepływowy – co ma znaczenie przy wyborze

Wybierając podgrzewacz przepływowy elektryczny, stawiając na odpowiedni przepływowy gazowy podgrzewacz wody, należy odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Jakie będzie zapotrzebowanie na wodę. Czy urządzenie bez problemów można zamontować w danym miejscu. Liczy się również cena podgrzewacza. Jak określić najważniejsze parametry pod swoje potrzeby? Jaki bojler elektryczny lub ogrzewacz wody gazowy idealny?

Moc – duża moc, szybkie podgrzewanie wody. Oczywiście większą mocą dysponują np. elektryczny podgrzewacz przepływowy niż pojemnościowy. Należy wiedzieć, że do domu, wystarczy dobry bojler elektryczny energooszczędny, o mocy około 5 kW.

Ciśnienie – należy bardzo starannie sprawdzać ciśnienie odnośnie danego modelu. Producenci oznaczają minimalne i maksymalne ciśnienie, do działania podgrzewaczy. Kiedy ciśnienie spadnie poniżej danej wartości, podgrzewacz przestanie działać. Przy wysokim ciśnieniu sytuacja jest identyczna.

Pojemność – pojemnościowy podgrzewacz wody 50l, a może pojemnościowy podgrzewacz wody 5l? Wszystko zależy od średniej ilości zużywanej wody w gospodarstwie domowym. Zakładając normalne zużycie wody, bez zbędnych ograniczeń, w zupełności na jedną osobę powinien wystarczyć podgrzewać 50l. Im więcej osób w domu, tym pojemność będzie większa.

Wymiary oraz waga urządzenia – niezależnie czy będzie to elektryczny podgrzewacz do wody czy gazowy podgrzewacz wody z zasobnikiem, należy zawsze dostosować go do możliwości własnego domu. Mając mało miejsca, nie potrzebując dużych ilości gorącej wody, warto postawić na przepływowy elektryczny podgrzewacz wody. Małe urządzenia, bez problemów można je wszędzie zmontować. Pojemnościowe podgrzewacze wymagają dużej przestrzeni. Przykładowo podgrzewacz mający pojemność 150l waży kilkadziesiąt kilogramów, a jego napełnienie dodatkowo zwiększa wagę. Dlatego oprócz znalezienie odpowiedniego miejsca, należy również bezpiecznie do zamontować.

Podgrzewacze wody i bezpieczeństwo użytkowania

Posiadając podgrzewacz gazowy do wody lub elektryczny podgrzewacz, należy zadbać o bezpieczeństwo domowników.

Najważniejsze zasady związane z prawidłowym montażem i eksploatacją podgrzewaczy wody:

  • elektryczny bojler wymaga od właściciela posiadania instalacji elektrycznej w jak najlepszym stanie. Montaż urządzenia wykonany tylko przez fachowców, musi być wykonany starannie. Dodatkowo należy pamiętać, że ogrzewacz do wody elektryczny trójfazowy, będzie wymagał zgody zakładu elektrycznego. Wynika to z faktu, iż potrzebują one znacznej mocy do prawidłowego działania,
  • piecyk gazowy do podgrzewania wody najlepiej jeżeli będzie z zamkniętą komorą spalania. Dlaczego? Gaz spalany będzie w obudowie. Proces ten, przy użyciu powietrza pochodzącego z zewnątrz budynku zagwarantuje maksymalne bezpieczeństwo domownikom,
  • warto posiadać czujnik ciągu kominowego. Urządzenie to w razie niebezpieczeństwie automatycznie wyłącza palnik. Ma to oczywiście zastosowanie w urządzenia takich jak piec gazowy do podgrzewania wody,
  • posiadając piecyk gazowy z otwartą komorą spalania, należy pamiętać o przepisach. Nie można go montować w miejscu, gdzie przebywają osoby przez okres dłuższy niż 2 godziny. Pomieszczenie powinno mieć minimum 8 m3 oraz wysokość od 2,2 m w górę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *